Jak vypadá úklid podle Marie Kondo? Zkuste slavnou metodu u sebe doma

Přidat na Seznam.cz

Stěžujete si každých pár měsíců, že máte doma zase nepořádek, i když jste předtím uklízeli ve velkém? To není nic divného. Takhle to má většina z nás. Tedy alespoň ti, kteří nepostupují podle Marie Kondo. Tato japonská spisovatelka a odbornice na úklid uchvátila celý svět. Budete mít svůj domov mnohem organizovanější, vzdušnější a klidnější. Jak na to?

Úklid, který lidé milují

Tato mladá dáma se narodila v roce 1985 a od útlého věku milovala pořádek. Vysavače byly její dobří přátelé. Časem zjistila, že lidé mají obrovský problém, aby si doma udrželi pořádek. To jí nešlo do hlavy, a proto jim chtěla pomoci. Nakonec o své metodě úklidu začala psát i knihy, které se staly bestsellerem po celém světě a překládají se do mnoha jazyků.

Zbavte se všeho, co nepotřebujete

Možná si vůbec neuvědomujete, kolik zbytečností máte ve svém domově. Právě tyto zbytečnosti způsobují, že máte doma neustále nepořádek. Skříně vám neustále přetékají, šuplíky praskají ve švech a přes dekorace se téměř nemůžete dostat tam, kam potřebujete? Jakmile začnete pracovat podle Marie Kondo a její techniky KonMarie, už se vám to nikdy nestane.

Úklid musí mít správné pořadí

Právě tato technika je kouzlem, které vám pomůže k dokonale čistému domovu. Musíte svůj domov uklízet ve správném pořadí. Podle Japonky má úklid dvě základní fáze, kterých se musíte držet. Prakticky jde hlavně o to, abyste se zbavili přebytečných věcí a potom se rozhodli, co uděláte s těmi zbývajícími. Musíte se proto držet dvou zlatých fází:

  • třídění všech věcí,
  • ukládání věcí, které zůstávají doma.

Pro mnoho lidí je těžké se zbavit věcí, i když je nepoužívají. Zbavit se toho, co nepotřebujete, je velmi uklidňující. Možná si to nemyslíte, ale je to pravda. To uvidíte, až budete mít znovu vzdušný šatník, do kterého se snadno vejde veškeré oblečení. Vyhoďte všechno, co vám nedělá radost. To je hlavní rada Marie Kondo. Dostanete nové místo na věci, které vám doopravdy radost dělají.

Chyby, které při úklidu dělá mnoho z nás

„Zázračný úklid“ je název knihy, kterou byste si měli přečíst. Získáte díky jejím radám pořádek navždy. Je to hodně podobné jako minimalismus, ale přesto trochu jiné. Velkou chybu dělá snad každý z nás. Ukousneme si příliš velké sousto a snažíme se uklidit všechno najednou. Kouzlo tkví v tom, že musíte udělat každou část svého domova zvlášť.

Hodně lidí si myslí, že uklízení je zlo. Udělejte si z toho zábavný rituál, který si zamilujete. Jakmile toho nebudete mít doma tolik, nestrávíte ani úklidem tolik času. Úklid může být velmi abstraktní slovo, když mu nedáte přesnou definici. Místo „úklidu“ si řekněte, že přijdete domů a vytřídíte šuplíky se spodním prádlem. Buďte konkrétní a práce vám půjde od ruky. Uvidíte, že úklid bude zábava. Musíte jen zjistit, jak na to. A tato malá Japonka vám s tím ráda pomůže.