Druhotná licence se vyplatí více než ta klasická
Počítače nejsou zrovna levné hračky, zvláště, má-li se jednat o herní mašiny. Za takové dnes chtějí prodejci i vyšší desítky tisíc.
Nicméně se nejedná v rámci počítače o jedinou investici. Krom hardwaru je totiž nezbytné koupit i software. Ovšem na něm se dá za určitých podmínek docela dost ušetřit.
Freeware není pro každého
Rozpohybovat po softwarové stránce počítač jde i úplně bez peněz. Není zase tak velký problém stáhnout si z internetu volně šiřitelné programy, se kterými se rozjede víceméně každá mašinka. A řeč je dokonce i o operačním systému. Kdo tedy nechce, nemusí si Windows vůbec instalovat.
Problém se softwarem zdarma spočívá hlavně v jeho nedoladění a mizerném uživatelském rozhraní. Dělají ho totiž pouze menší týmy, v některých případech dokonce jednotlivci, kteří z pochopitelných důvodů nemohou odvést stejné penzum práce jako profesionální výrobci. Kdo chce mít tedy programy zdarma, měl by počítat s jejich nedoladěním.
Demoverze
Ano, i dnes se stále používají demoverze. Mnoho programů je možné nainstalovat a po nějakou dobu využívat zcela plnohodnotně.
Jenže jakmile předem daná lhůta uběhne, obvykle je to jeden měsíc, bude po nás chtít výrobce peníze. Jde o docela chytrý tah, jelikož uživatel se namlsá a následně mu už v podstatě nezbude nic jiného než si vybraný software koupit. Člověk však za něj nemusí dávat plnou cenu.
Programy za nízkou cenu
Programy typu AVG Tuneup 3 PC či Norton Security 360 Premium nejsou zrovna nejlevnější, a tak si mnoho uživatelů jejich koupi rozmyslí. Jsou zde však i jiné, cenově přívětivější možnosti, například druhotná licence.
Ta zahrnuje licence na vybrané programy z počítačů, které již byly vyřazené. Tento software se ale může používat dále, avšak za nižší cenu, než je obvyklé. Zákazník tak často zaplatí zlomek toho, co tyto programy běžně stojí.