Co je to diverzifikace investičního portfolia?

Přidat na Seznam.cz

Češi se investování donedávna docela báli. Mysleli si, že by se jím měli zabývat pouze ti, co potřebují někam uložit své miliony. Dnes se ale situace pomalu mění a lidé chápou, že investovat by měl každý, kdo chce mít budoucnost ve svých rukou.

Ke změně názoru přispívá i snadnější dostupnost různých služeb, které nám investice usnadňují. Možnosti se rozrůstají, investování dnes vyřídíte online přes internet. Ovšem přece jenom je dobré mít aspoň nějaké základní znalosti. Základním principem investování je určitě diverzifikace portfolia.

Diverzifikace portfolia rozloží riziko

Co je diverzifikace portfolia? Jde o proces, jehož cílem je rozložit vaše úspory mezi investice různých typů. Cílem je ochránit vaše úspory. Ani ten nejlepší investor nemá 100% úspěšnost. Vždycky se může stát, že se nějaká investice nevyvede. Pokud jste ale peníze rozložili do více aktiv, propad jedné ze složek vás nepostihne. Kdybyste všechny peníze investovali do jednoho aktiva a tahle investice se nevyvedla, byli byste na mizině.

Jak správně rozložit portfolia?

Na tohle neexistuje jednoznačná odpověď, protože vždy záleží na tom, kolik peněz máte k dispozici, a hlavně na jak dlouho se je chystáte uložit. Pokud víte, že si za rok budete chtít všechny úspory vybrat, protože plánujete stavět dům, zachováte se jinak, než když si spoříte spíš na důchod.

Můžete se ale inspirovat tím, jak své portfolio rozdělují bohatí investoři:

  • 38 % dávají do akcií a alternativních investic, jako jsou třeba P2P platformy,
  • 27 % mívají na spořicích účtech a v hotovosti,
  • 19 % je v realitách,
  • 16 % zbývá na dluhopisy.

Záleží také na tom, jaké riziko jste schopní akceptovat. Jestliže rádi riskujete, můžete dát více peněz do akcií apod.

Další zajímavé rady pro všechny, kdo se chtějí vzdělávat v oblasti financí, jsou k dispozici na webu P2P investiční platformy Bondster.com.