Zahraniční média: NATO skoro bez munice. Česká média: Ukrajina téměř vítězí

Přidat na Seznam.cz

Česká média vesměs zobrazují ruskou armádu, jako partu ožralých a neschopných mužíků, kteří neví, kde mají zadek a kde kalašnikov. Ukrajina je naopak plna statečných rytířů, kteří jdou vstříc svému vítězství, a to díky podpoře Západu, nejen finanční ale i technické. V první řadě není všechno tak černobílé, jiná je skutečnost a jiná je mediální zkratka. A za druhé, alianci dochází zásoby munice i zbraní na podporu Ukrajiny.

Západ si dlouho myslel, že válka vedená způsobem, která odpovídá něčemu mezi 1. a 2. světovou válkou, se už nebude opakovat a zmenšil zásoby zbraní.

NATU dochází dech, informuje zahraničí

Jak informuje deník New York Times spolu s dalšími zahraničními zdroji, dokonce i dlouhé angažmá NATO v Afghánistánu se jen málo podobalo pozemní válce v Evropě. Na Ukrajině se odehrává taková evropská válka, která byla považována za nepředstavitelnou a likviduje skromné zásoby dělostřelectva, munice a protivzdušné obrany.

Vzhledem k tomu, že obě strany spotřebovávají zbraně a munici tempem, jaké nebylo zaznamenáno od druhé světové války, stala se soutěž o udržení arzenálů kritickou, která by mohla být pro ukrajinské úsilí rozhodující. Pro představu, americká produkce: 15 tisíc dělostřeleckých nábojů měsíčně. Spotřeba na Ukrajině: 50 tisíc a více denně, uvádí tajemník společnosti pro civilizační studia Petr Hampl na Twitteru.

Vítězící Ukrajina, píší české noviny

Zpráva o vyčerpání zdrojů NATO se v českých medií objevila pouze sporadicky a prošla bez povšimnutí, jednou z výjimek byly SeznamZprávy. Zbytek mainstreamových médií se naopak předhání v tom, aby vykreslil Ukrajinu jako téměř vítěze konfliktu a zveličuje neschopnost ruské armády. Jak se vojáci vzájemně střílejí, houfně dezertují, neví, kde jsou, ani jak mají ovládat vojenskou techniku. To sice neznamená, že ruský generál Sergej Surovikin neběhá po zákopech a nelomí rukama, ale mějme na mysli, že propaganda probíhá na obou stranách. Nejen na té ruské.

Čeští novináři hromadně užívají jako zdroj informací ukrajinská média, která si data informace o válce „upravují“ ve svůj prospěch. Nejde o nepravdy, ale spíše o zamlčování faktů. Nedávno například ukrajinská strana zveřejnila příspěvek o tom, že se jim podařilo „eliminovat“ (zabít) 100 000 ruských vojáků. Nikde ani zmínka o tom, kolik obětí je na ukrajinské straně. Přestože se autorka textu snažila napsat článek na Pravda24.cz o tom, že i na ukrajinské straně je 100 000 obětí, nakonec z neznámých důvodů nedošlo ke zveřejnění. Dlužno dodat, že autorka se profesně snaží o vyvážené zpravodajství, byť jako člověk drží palce Ukrajině.

(Poznámka editora webu Pravda24.cz: Autorka tohoto textu Apolena Tůmová, se domnívá, že jsme její informaci cenzurovali, avšak veřejná a oficiální informace je, že na straně Ukrajiny je zhruba 13 000 padlých. Psali jsme i my, DeníkN nebo SeznamZprávy. Pravda24.cz se snaží informovat objektivně a přinášet ověřené informace. Pokud je na straně Ukrajiny 100 000 zabitých vojáků, to se můžeme zatím pouze domnívat…)

Válka je logisticky náročná

Boj se vede se na velkou vzdálenost, vojáci sedí v zákopech a nad nimi lítají střely s doletem desítek kilometrů a drony. Když vystřelíte z děla, takový dron to zjistí a letí tam a nezbyde, než se rychle i s těžkou technikou přesunout. To je náročné pro koordinaci sil a v té Rusové kulhají. Ukrajina má výhodu, že USA investovaly do této války spoustu peněz a moderního vybavení, které ale dochází. Rusové si jsou vědomi svých nedostatků a mohou ještě zabrat.

Jak se bude dál konflikt vyvíjet, úplně přesně nikdo neví. Média by ale měla přiznat, že vývoj je nejasný a neorientovat se jen jednostranně na pozitivní propagandu o úspěších Ukrajiny.

Zdroj: Redakce, NewYorkTimes, Petr Hampl, Twitter