Volební průzkumy ohledně volby prezidenta nejsou přesné. I bez nich je zřejmé, co se stane

Přidat na Seznam.cz

GLOSA – Krátce před prezidentskými volbami na nás všude vyskakují průzkumy veřejného mínění, kdo vede, a který kandidát má nejvyšší šance získat post hlavy státu. Různé agentury mají různé výsledky. Jeden z průzkumů si dokonce zadal sám generál Pavel. Bez ohledu na jejich spolehlivost lze předvídat, k čemu dojde.

Odchylky v průzkumech

Novináři se předhánějí v tom, kdo přinese nejnovější data ohledně prezidentských kandidátů, včetně jejich šance na zvolení. Ovšem záleží, od jaké agentury si informace berou. V nejnovějším průzkumu od Data Collect a Kantar by prvním kole prezidentských voleb získal předseda hnutí ANO Andrej Babiš 27 procent, někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel 26,5 procenta a bývalá rektorka Danuše Nerudová 23,5 procenta.

Oproti tomu společnost Ipsos ukazuje preference Andreje Babiše vyšší, a to 29 procent a Nerudová s Pavlem padají někam k číslu 25. Mějme na paměti, že takové průzkumy probíhají na určitém vzorku lidí, většinou okolo 1000 respondentů a odchylka může tvořit i několik procent.

Pokud si zažádáte, tak vám průzkum, samozřejmě za balík peněz, provede jakákoliv soukromá agentura. Podle informací webu Echo24, zadal takový průzkum generál Petr Pavel právě agentuře Ipsos a „informace měli z jeho týmu uniknout na veřejnost.“ Celá kauza o úniku informací je překvapivá, protože výsledky sběru dat má agentura veřejně vyvěšené na svém webu.

Finále bude mít Babiš versus Nerudová nebo Pavel

Ať už se jedná s generálem Pavlem o uměle vytvořenou kauzu nebo ne a i s ohledem na odchylky v průzkumech jednotlivých agentur, selským rozumem si každý člověk domyslí, že souboj kandidátů – Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Petr Pavel, bude mimořádně vyrovnaný. A zatím mezi nimi není žádného jasného favorita. Andrej Babiš sice po oznámení kandidatury posiluje, což je logické, když respondenti před tím nevěděli, jestli se bude o post ucházet nebo ne. Vaz mu může zlomit neochota chodit do debat, vyhýbání se střetu s ostatními kandidáty a těžko předpokládat, že to bude zrovna on, kdy by oslovil nerozhodnuté voliče. Odtud plyne právě onen pojem v průzkumech „volební potenciál“, a ten má Babiš menší než konkurence. Na straně druhé je jeho voličské jádro stabilní a bude záležet na tom, kolik převážně starších lidí a lidí z vesnic a menších měst přijde k volbám.

Danuše Nerudová bude nejspíš bojovat s Petrem Pavlem o místo do druhého kola prezidentských voleb. Generál Pavel přešlapuje na místě, Nerudová jde zatím v preferencích nahoru. Ať s průzkumy nebo bez nich, zkusme si vsadit na to, že jeden z nich bude ve finále protikandidátem Babiše. A pak ať se děje vůle lidu (i boží).

Zdroj: Redakce, Ipsos, Echo24