Hrdina, mučedník, svatý: Ukrajina oplakává válečného zajatce, který byl zavražděn ruskými vojáky. Z padlého muže se stal symbol neutuchajícího odporu

Přidat na Seznam.cz

Už dříve jsme psali o zabitém muži, který své ruské věznitele počastoval slovy „Sláva Ukrajině!“, než ho Rusové smetli palbou ze svých kalašnikovů. Uživatelé sociálních sítí i ukrajinští politici nyní požadují spravedlnost a trest pro válečné zločince, kteří zavraždili neozbrojeného válečného zajatce, uvádí agentura Unian.

Na záběrech stojí válkou ošlehaný muž s několikadenním strništěm. V ústech má cigaretu. Vypadá unaveně, ani v tento moment mu však nechybí vůle bojovat a ochota postavit se ruským okupantům. Ví, co se na něj řítí. Jeden z ruských vojáků totiž říká kameramanovi: Zastřelte ho.

Zajatec v klidu dokouří cigaretu a řekne dvě slova: Sláva Ukrajině. Následuje smrtící salva a ruské nadávky. Uživatelé sociálních sítí i politici zveřejňují snímky s popravou zajatého obránce Ukrajiny, kterou zveřejnili jeho vrazi.

Mučedník a symbol odporu

Je jasné, že barbarský skutek, kterým se Rusové chtěli pochlubit, se jim šeredně vymstil. Pro lidi, ať už z Ukrajiny, či odjinud, se osamělý zajatec stal symbolem statečného odporu. Rusové chtěli zlomit jediného muže. To se jim nepodařilo. Navíc video jeho popravy povzbudilo miliony Ukrajinců, aby vytrvali, aby nadále bojovali, aby se nevzdali, stejně tak jako dodalo odvahu poháněnou spravedlivým hněvem mnohým, kteří Ukrajinu podporují, jak finančně, tak dodávkami zbraní, vojenské techniky i humanitární pomoci.

Lidé padlého vojáka vyobrazují s jeho ikonickým, kamenným výrazem, ve kterém není ani stopa strachu. S ukrajinskou vlajkou, s hlavněmi kalašnikovů a dokonce i se svatozáří. Některé takové kousky sdílel poradce ukrajinského minstra vnitra Anton Geraščenko.

Drtivá ztráta

Vyjadřují se i ostatní ukrajinští politici. „Sláva hrdinům! Sláva hrdinům! Sláva Ukrajině!“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Stejně se vyjádřili i premiér Denys Šmyhal, místopředseda vlády Mychajlo Fedorov a další vládní činitelé.

Nechtějí pouze území. Chtějí smrt

„Další důkaz toho, že jde o genocidní válku. Je nezbytné, aby bylo okamžitě zahájeno vyšetřování tohoto ohavného válečného zločinu Mezinárodním trestním soudem. Pachatelé musí čelit spravedlnosti,“ napsal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Přidávají se i západní politici. Kampaň, která má za cíl uctít památku zabitého zajatce a zaručení toho, že válečný zločin Rusů nebude zapomenut – podpořil i vrchní poradce amerického Kongresu Paul Massaro.

Zdroje: Pravda24, Unian, Anton Geraščenko, Dmytro Kuleba, Paul Massaro