Zpravodajské služby uvádějí, že za předčasnou smrt Navalného nemůže přímo Putin

Přidat na Seznam.cz

Podle nové zprávy americké zpravodajské služby signalizují, že ruský prezident Vladimir Putin možná neplánoval, že Alexej Navalnyj zemře v době, kdy zemřel.

Zprávy deníků The Hill a NBC News uvádí, že americké agentury zjistily, že Putin pravděpodobně nenařídil, aby byl Navalnyj v únoru zabit, ale zcela ho to nezbavuje odpovědnosti.

Toto zjištění bylo uvedeno představiteli americké Ústřední zpravodajské služby, Úřadu ředitele Národní zpravodajské služby a zpravodajské jednotky ministerstva zahraničí.

Navalnyj, vůdce ruské opozice, se proslavil svou kampaní proti korupci a Putinovi. Když ve věku 47 let zemřel v odlehlé arktické trestanecké kolonii, jeho smrt šokovala svět a okamžitě se začalo ukazovat prstem na Putina.

Ruská federální vězeňská služba uvedla, že se po procházce necítil dobře a ztratil vědomí. Byla přivolána záchranka a posádky se ho snažily rehabilitovat, ale neúspěšně.

Navalnyj byl vězněn od roku 2021, kdy se vrátil do Ruska poté, co se zotavil z otravy, z níž vinil Putina. Ruský prezident tato obvinění popřel.

Leonid Volkov, dlouholetý Navalného spojenec, ve svém prohlášení pro deník odmítl hodnocení amerických zpravodajských služeb a uvedl, že ti, kdo tvrdí, že Putin o Navalného smrti nevěděl, „zjevně nerozumí ničemu o tom, jak funguje současné Rusko“.

„Představa, že Putin nebyl informován a neschválil zabití Navalného, je směšná,“ řekl.

Deník uvedl, že hodnocení amerických zpravodajských služeb vychází z řady informací, včetně utajovaných zpravodajských informací, veřejných faktů a toho, jak načasování Navalného smrti zastínilo Putinovo znovuzvolení.

Zdroje, které s listem hovořily, neuvedly, zda USA vyhodnotily, jak Navalnyj zemřel, ačkoli bylo oznámeno, že zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“, což je obecný termín používaný pro popis různých srdečních syndromů.

Zdroj: The Hill, NBC News