Zničil 6 kusů vojenské techniky za jediný den jen pomocí Javelinu

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina Třicetiletý granátometčík Alexandr Petlinskyi slouží ve 128. samostatné horské útočné brigádě. Nad jeho počinem, o kterém informuje deník TopNews, žasne celý svět. Za jediný den dokázal zničit šest kusů vojenské techniky jen díky Javelinu.

S Javelinem se setkal poprvé ve výcvikovém středisku ve lvovské oblasti. Protitankový raketový systém si osvojil rychle a osobně si zbraň pochvaluje. Váha zbraně je zhruba 40 kg a raketa 30 kg. Zaměření Javelinu je ničení obrněné techniky nepřítele, jako jsou tanky, houfnice a samohybná děla.

Svůj počin popisuje následovně. „Ten den začala na kraji vesnice bitva. A viděl jsem, jak dva a půl kilometru odtud vyjíždí tank T-72, za ním další, pak BMP-3,“ vzpomíná voják. „Byli v ideální vzdálenosti pro Javelin. Okamžitě jsem spustil instalaci, pak ji namířil na tank a vystřelil. Raketa krásně zasáhla motorový prostor tanku a ozvala se velkolepá exploze“.

Po úspěšné likvidaci tanku požádal parťáka o znovunabití a namířil přesně na tank BMP-3, který se podařilo také zneškodnit. Jejich pozici ovšem mezitím zaměřil pásový tahač s dělostřeleckým zařízením a přibližoval se k jejich pozici. Zbývala jim poslední dostupná raketa, která také nakonec úspěšně našla svůj cíl.

Po úspěšném boji se vydali s parťákem do nedaleké vesnice, aby si doplnili zásoby, píše World Street Journal. O hodinu později se Alexandrovi podařil stejný kousek. „Abyste vypálili první raketu, musíte po zapnutí Javelinu počkat, až termovizní hlava vychladne,“ říká Alexander. „Trvá to minutu nebo půl. Druhý a další výstřel lze vypálit za 30 sekund.“ Nejprve se mu podařilo zničit bojové vozidlo pěchoty, poté odrazil útok dvou obrněných transportérů.

Jeho úspěch byl potvrzen také ukrajinským velením. Na rekordmana protitankového raketového systému Javelin doma čeká manželka a 4letý syn.

Zdroj: TopNews, WSJ, redakce