Zločinci se pokusili v Tokiu vyloupit klenotnictví. Majitel si to nenechal líbit a vytáhl na ně samurajskou zbraň

Přidat na Seznam.cz

Japonsko – Majitel klenotnictví v Tokiu zasáhl proti nezvaným hostům, kteří chtěli vykrást jeho obchod. Proti zlodějům se vyzbrojil samurajskou zbraní sasumata, uvádí deník The Guardian a server NHK World – Japan.

Ve čtvrti Ueno hlavního města Japonska se v neděli odehrál incident, který nezůstal bez povšimnutí. Tři mladí muži se pokusili vykrást obchod, když na ně vlítl zaměstnanec a snažil se je zpacifikovat japonskou zbraní. Nejenže se s vidlicovou zbraní oháněl po zlodějích v přilbách, ale později zaútočil také na jeden z motocyklů, který srazil k zemi.

Dva z podezřelých zlodějů se následující den dobrovolně přihlásili na policii a přiznali se k pokusu o loupež, po třetím útočníkovi policie nadále pátrá.

Starodávná zbraň sasumata

Právě tato událost vyvolala vlnu zájmu o samurajskou zbraň, která byla používána k zadržení zločinců už za období Edo (1603-1868). Výrobce těchto zbraní tvrdí, že došlo k prudkému nárůstu objednávek a poptávek po sasumatách. Do tohoto incidentu šlo o pár kusů za měsíc, nyní má výrobce přes deset objednávek denně. Podle prezidenta výrobní společnosti má sasumata sloužit k ochraně a získání času na útěk, nejde o nástroj, se kterým by měl soupeř bojovat. Bezpečnější je však ji používat až po zaškolení.

Zdroj: The Guardian, NHK World – Japan