Zlato v hodnotě více než 1,5 miliardy korun, které kněz ukradl na Ukrajině po invazi na Krym, bylo nalezeno v Madridu

Přidat na Seznam.cz

Španělsko – Španělská národní policie získala zpět 11 zlatých předmětů v hodnotě více než 1,5 miliardy korun, které jsou součástí ukrajinského historického dědictví, ale do Španělska se dostaly nezákonnou cestou v roce 2016, dva roky po ruské anexi poloostrova Krym, informovalo v pondělí španělské ministerstvo vnitra, uvádí deník El País.

Bylo zatčeno pět osob, včetně tří španělských státních příslušníků a dvou Ukrajinců. Jedním z nich je pravoslavný kněz, kterého policie považuje za vůdce údajné zločinecké sítě, která se specializuje na pašování kulturních statků z válkou zmítané země.

Nalezené předměty policie popsala jako „zlaté šperky velké historické a ekonomické hodnoty“ pocházející z řecko-skytské kultury z 8. až 4. století př. n. l. Šperky měly být prodány v Madridu investorům prostřednictvím sítě společností, píše deník The Limited Times.

Na základě počátečního vyšetřování policie v roce 2022 nalezla v Madridu bezpečnostní schránku, v níž se nacházel jeden z předmětů, který byl prodán místnímu podnikateli. Jednalo se o zlatý pás s beraními hlavami, který byl součástí výstavy pořádané v jednom z kyjevských muzeí v letech 2009-2013. Po skončení této výstavy se opasek a další předměty z nejasných důvodů dostaly do vlastnictví pravoslavného kněze, který byl nyní zatčen.

Minulý týden ukrajinský parlament učinil první krok k zákazu činnosti ukrajinské pravoslavné církve, která má historické vazby na Moskvu a k níž podle průzkumu Mezinárodního sociologického institutu v Kyjevě patří pouze 4 % obyvatel země, poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil její představitele ze spolupráce s Ruskem po loňské invazi.

Zdroj: El País, The Limited Times