Zkáza ruské ekonomiky: Rusku příští rok dojdou peníze, varuje ruský oligarcha a blízký kumpán Vladimira Putina

Přidat na Seznam.cz

Ruský oligarcha a blízký spojenec diktátora Putina Oleg Děripaska varoval, že zemi hrozí obrovská finanční krize. Během svého vystoupení na ekonomickém fóru v sibiřském Krasnojarsku vyzval Kreml ke zmírnění pravidel pro zahraniční investice, informuje deník The Moscow Times.

„Příští rok už nebudou peníze. Budeme potřebovat zahraniční investory,“ citovala Děripasku ruská zpravodajská agentura Interfax. Podle oligarchy budou zahraniční investoři velice kritičtí a bude je zajímat to, jak ruští investoři vydělávají peníze. „Pokud nevytvoříme dobré podmínky a nezajistíme atraktivitu našeho trhu, tak budeme o penězích jen snít,“ dodal.

Podle Děripasky, který je dlouhodobě považován za blízkého spojence diktátora Putina, musí Rusko zavést právní stát, aby přilákalo zahraniční investory. „Je třeba zastavit tyto barbarské praktiky z doby kamenné, kdy je každý druhý člověk vězněn za nic,“ pustil se oligarcha do totalitních metod Kremlu, který stíhá a vězní ruské občany za nepohodlné názory.

„Pokud člověk jednou spáchal hospodářský delikt a škodu nahradil, tak by měl být na svobodě a pracovat dál,“ dodal a uvedl na pravou míru, že ho nezajímá svoboda projevu, která se v Rusku porušuje, ale přílišná přísnost vůči těm, kteří spáchali nějaký hospodářský zločin.

Kromě toho také navrhl, aby ruské úřady výrazně snížily počet zaměstnanců ve veřejném sektoru. Označil tyto zaměstnance za vážnou zátěž pro ruskou ekonomiku.

Přišel o obrovské jmění

Oleg Děripaska je ruský oligarcha a blízký kumpán Vladimira Putina. Sankcionovaný oligarcha nedávno přišel o obrovský majetek – ukrajinské úřady jej kvůli jeho příslušnosti k vysokému vojenskému a politickému velení Ruska připravily o více než 5,9 miliard korun, jak jsme psali už dříve v tomto článku.

Oligarcha tajně vlastnil podniky v různých ukrajinských regionech. Před drtivým dopadem sankcí byl majetek Děripasky jedním z největších světových výrobců hliníku.

Zdroje: The Moscow Times, Interfax, Pravda24