Zhrzená vdova ruského plukovníka píše dopis Putinovi

Přidat na Seznam.cz

Vdova jménem Julia Bojko napsala otevřený dopis ruskému diktátorovi, kde ho přímo viní ze smrti manžela, když údajně nesplnil požadavky Putinovi administrativy. Vadim Bojko byl nalezen ve své kanceláři s pěti průstřely.

V zaslaném dopise také žádá ruského prezidenta, aby dohlédl na vyšetřování smrti jejího manžela, který podle ruských médií spáchal sebevraždu služební zbraní. Ruský plukovník měl na starost středisko mobilizace, kde řídil registraci a ubytování nových branců, informuje server Meduza.

Julia se zmiňuje, že její manžel poslední noci ani netrávil doma, jelikož byl zavalen hromadou úkolů od vedení Ruské armády. Později se jí sám svěřil s pocitem, že z něj udělali pouze obětního beránka. Stěžoval si, že se jim nedostává žádné podpory ze strany štábu a byl viněn ze selhání.

Později byl Vadim Bojko převelen na vojenské cvičiště v obci Sergejevka na ruském dálném východě, kde zodpovídal za opravu vojenské techniky, která měla být poté odeslána zpět na bojiště a za výcvik branců. Podle jeho slov se ovšem s dostupnou technikou nedaly nacvičovat bojové mise. Podle Julie čelil takovému tlaku, že trpěl nespavostí a za poslední měsíc zhubl 15 kg.

Poslední kapkou pro ruského důstojníka byla informace z ruského velení, že se bude trestně zodpovídat za ztrátu a poškození státního majetku v hodnotě 100 miliónů rublů, tedy zhruba 40 milionů korun v přepočtu.

Dne 16. listopadu odjel Juliin manžel ze cvičiště do kanceláře svého nadřízeného ve Vladivostoku, kde se měl údajně zastřelit. Na místě bylo nalezeno pět nábojnic a čtyři pistole Makarov, upřesňuje server Kurir. Julia Bojko se domnívá, že svým jednáním chtěl její manžel „jasně upoutat pozornost vedení Ruské federace a Vladimíra Putina a dát jim signál, že je tu problém, že je třeba něco udělat“.

Vyšetřovací orgány se k události zatím nevyjádřily. Julia za smrtí svého manžela vidí hlavně korupci, kterou je ruská armáda prolezlá a hlavní zodpovědnou osobou je sám ruský prezident.

Zdroj: kurir.rs, meduza.io