Zemřel člověk, jemuž islámští fundamentalisté vyhrožovali roky smrtí

Přidat na Seznam.cz

Zemřel Lars Vilks († 75 let), švédský karikaturista a sochař, autor kontroverzní karikatury Mohameda, kterému islámští fundamentalisté několik let vyhrožovali smrtí. Umělec prý zemřel při autonehodě spolu s policisty, kteří ho chránili. Příčiny tragédie se vyšetřují, píše BBC.

Umělec se stal známým v roce 2007, kdy byla zveřejněna jeho karikatura Mohameda. Od té doby mu islámští fundamentalisté opakovaně vyhrožovali smrtí a stal se terčem mnoha útoků, takže ho již téměř 14 let v každodenním životě doprovází ochranka.

Švédsko. Lars Vilks zemřel při autonehodě
Jak v neděli 3. října informovala švédská policie, při srážce nákladního a osobního auta zemřeli kromě umělce i dva policisté, kteří ho chránili. Řidič nákladního vozu je zraněn.

„Není jasné, jak k nehodě došlo, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na ní podílel někdo jiný,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Vilks se narodil v roce 1946 a je mimo jiné autorem kontroverzních soch vytvořených bez povolení v přírodní rezervaci Kullaberg, kvůli nimž se dostal do konfliktu s místními úřady. Podle švédského kritika umění Dana Joenssona byl Vilks „umělcem, který vyvolával emoce“.

Islamisté se ho opakovaně pokusili připravit o život

Mezinárodně se proslavil jako karikaturista bojující za svobodu v umění, když v roce 2007 noviny „Nerikes Allehanda“ zveřejnily jeho karikaturu Mohameda s názvem „Právo zesměšňovat náboženství“. Publikace vyvolala v arabských zemích protesty a nepokoje, Al-Káida nabídla za Vilksovu hlavu 100 000 dolarů.

Zdroj: BBC