Zemětřesení dnes v Neapoli: obyvatelstvo Campi Flegrei pocítilo dva silné otřesy
Itálie – Seismografy Vesuvské observatoře zaznamenaly v pátek 10. května ve 13:25 zemětřesení o síle 3,7 stupně s epicentrem v Pozzuolském zálivu v hloubce 2,6 km a následně druhé zemětřesení o síle 3,6 stupně s epicentrem rovněž v moři v hloubce 3,7 km.
První otřesy byly zaznamenány již dopoledne. Několik škol v Pozzuoli a ve většině flegrejské oblasti zavedlo bezpečnostní protokoly a evakuovalo žáky a pedagogický personál do venkovních prostor. „Byli jsme velmi vyděšeni, přišly dva otřesy za sebou a mnoho vteřin jsme se třásli,“ uvedli někteří obyvatelé Bacoli na sociálních sítích, píše neapolský deník Il Mattino.
Během měsíce dubna 2024 bylo v oblasti Campi Flegrei zaznamenáno 1252 zemětřesení s maximální magnitudou=3,9±0,3 dle Richterovy stupnice. Z toho ale téměř 90 % mělo velikost menší než 1.
Co je Campi Flegrei?e
Campi Flegrei (česky Flegrejská pole) je aktivní vulkanická oblast nacházející se západně od Neapole, zahrnující obce Bacoli, Monte di Procida, Pozzuoli, Quarto, Giugliano v Kampánii a část města Neapol. Název Campi Flegrei, z řečtiny doslova „hořící pole“, označuje sopečný charakter oblasti a přítomnost četných fumarol a termálních vod, dobře známých a využívaných již ve starověku.
Na rozdíl od známějšího Vesuvu se Campi Flegrei nevyznačují hlavním sopečným kuželem, ale představují sopečné pole, které je aktivní již více než 80 000 let a jehož několik sopečných center se nachází v prohloubené oblasti zvané kaldera a v jejím okolí.
Vesuvská observatoř
Vesuvská observatoř (Osservatorio Vesuviano) je nejstarší italská vědecká instituce zabývající se studiem sopek, jejíž založení se datuje do roku 1841. Od roku 2001 je observatoř neapolskou sekcí Národního ústavu geofyziky a vulkanologie (INGV). Nepřetržitě sleduje vulkanickou aktivitu Vesuvu, Flegrejských polí a ostrova Ischia.
Zdroj: Vesuvská observatoř, Il Mattino.