Zelenskyj žádá spojence o uvalení sankcí na ruskou jadernou energetiku. Rusové jsou podle něho nezodpovědní

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek vyzval všechny své spojence k uvalení sankcí na ruskou jadernou energetiku. Odůvodnil to tím, že Rusové pravidelně útočí na ukrajinské jaderné elektrárny a snaží se tak vyvolat jadernou katastrofu.

Podle britské BBC Zelenskyj zdůraznil, že další odstavení Záporožské jaderné elektrárny od dodávek elektřiny v důsledku ruského ostřelování v noci na čtvrtek je důkazem nezodpovědnosti Ruska. Ve svém večerním projevu, zveřejněném ve čtvrtek večer, Zelenskyj varoval, že takovéto kritické situace v ukrajinských jaderných zařízeních vytváří Rusko záměrně.

Proto nelze Rusko považovat za důvěryhodného partnera pro jaderné kontakty, uvedl Zelenskyj. Zdůraznil, že čím dříve budou na ruský jaderný průmysl uvaleny sankce, tím dříve bude svět bezpečnější. ,,Nemůžeme ponechat teroristickému státu žádnou možnost využít jakákoli jaderná zařízení kdekoli na světě k terorizování,“ dodal ve svém rozhovoru, jehož slova cituje britský deník The Guardian.

Záporožská jaderná elektrárna zažila ve čtvrtek výpadek proudu po další vlně masivních raketových útoků ruské armády v noci na čtvrtek. Proto musela být dočasně napojena na záložní generátory. Dodávky elektřiny do ZAES se vrátily do normálu ve čtvrtek odpoledne, připomíná deník Independent. Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), připomněl, že se jedná o šestý podobný výpadek ZAES od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroje: BBC, The Guardian, Independent