Zelenskyj vyzývá představitele EU, aby splnili své sliby ohledně dodání dalších zbraní

Přidat na Seznam.cz

Zelenskyj ve čtvrtek apeloval na představitele EU, aby dodrželi své závazky a dodali vojenskou techniku, jelikož EU přislíbila dlouhodobou podporu kyjevské vládě a taky zdůraznil význam plnění slibů nejen pro ochranu životů, ale i pro narušení ruských představ o úspěchu ve válce, píše deník ABC News.

Analytici tvrdí, že ruské jednotky se snaží využít své převahy v počtu vojáků a výzbroji, než ukrajinská armáda obdrží slíbenou západní pomoc, která již částečně dorazila na frontu, informuje deník Euro News. Zelenskyj vyjádřil vděčnost zemím, které přislíbily vybavení a munici, ale zdůraznil naléhavou potřebu jejich dodání na bojiště. Zvláště vyzdvihl potřebu protivzdušné obrany.

Ukrajinský prezident a představitelé EU podepsali dokument o vzájemných bezpečnostních závazcích, který shrnuje podporu EU Ukrajině v různých oblastech od začátku ruské invaze v únoru 2022. EU se zavázala k dlouhodobé vojenské podpoře, pomoci s výcvikem a budováním obranného sektoru, stejně jako ke spolupráci v oblasti kybernetických hrozeb a dezinformací. Unie také přislíbila pomoc s odminováním, reformou bezpečnostního sektoru, energetickou a jadernou bezpečností, obnovou infrastruktury a stíháním válečných zločinů.

Ukrajina se zavázala prosazovat evropské hodnoty a pokračovat v reformách v rámci přípravy na vstup do EU, včetně zajištění civilní kontroly nad bezpečnostními složkami a zvýšení transparentnosti při využívání pomoci EU. Dokument byl podepsán ve stejném týdnu, kdy EU zahájila přístupová jednání s Ukrajinou, deset let po ruské anexi Krymu.

Zelenskyj vyjádřil vděčnost za souhlas EU se zahájením přístupových rozhovorů. EU klade důraz na řešení korupce na Ukrajině před jejím případným vstupem, přičemž celý proces může trvat několik let.

Zdroj: ABC News, Euro News