Zelenskyj v rozhovoru pro Washington Post: Pokud nedostaneme zbraně, zvýšíme útoky na ruské rafinérie

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Volodymyr Zelenskyj se zcela jednoznačně vyjadřuje k návrhům USA na omezení útoků na ruské rafinerie. Připomeňme, že Bílý dům v této otázce vyvíjí na Kyjev neformální tlak, protože se obává růstu cen pohonných hmot. Ukrajinský prezident však říká na rovinu: „Pokud nám nedáte zbraně, nejenže neomezíme, ale dokonce zvýšíme rozsah těchto útoků,“ píše deník Business Insider.

Taková slova prý padla během rozhovoru Zelenského s deníkem Washington Post. Podle komentátora listu Davida Ignatiuse Zelenskyj během rozhovoru v Kyjevě předal americkým kongresmanům silný vzkaz: „Dejte nám zbraně, abychom zastavili ruské útoky, nebo Ukrajina vystupňuje své protiútoky na ruská letiště, energetická zařízení a další strategické cíle.

„Ukrajinský prezident uvedl, že ačkoli se Ukrajině podařilo stabilizovat situaci na frontě, bez dalších dodávek munice bude nucena ustoupit, aby zkrátila frontovou linii a zabránila Rusům dosáhnout velkých měst.

„Nedostatek americké podpory znamená, že nemáme žádnou protivzdušnou obranu, žádné rakety Patriot, žádné rušičky radioelektronického boje, žádné dělostřelecké granáty ráže 155 mm. Znamená to, že musíme postupovat zpět, krok za krokem, po malých krůčcích.“ zdůraznil Zelenskyj. Připustil také, že Ukrajina nemá dostatek raket pro systémy protivzdušné obrany.

„Reakce Spojených států v této věci nebyla pozitivní,“ přiznal. Zároveň upozornil, že Washington nemůže Ukrajině v dalších podobných útocích zabránit, protože Ukrajina používá vlastní bezpilotní letouny. Zdůraznil, že jde o přímou reakci na ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, a oznámil, že pokud Rusko neukončí bombardování, Ukrajina odpoví stejným způsobem.

„Pokud neexistuje protivzdušná obrana, která by chránila náš energetický systém, a Rusové na něj zaútočí, moje otázka zní: proč jim nemůžeme odpovědět? Jejich společnost se musí naučit žít bez benzínu, bez nafty, bez elektřiny, to je spravedlivé,“ řekl.

Na otázku, zda Joe Biden není ve své podpoře Ukrajiny příliš opatrný, zhodnotil, že se americký prezident obává jaderného útoku ze strany Ruska. Zelenskyj nevěří, že by Vladimir Putin mohl takové riziko podstoupit, ale připustil, že ruský vůdce je nepředvídatelný.

Zdroje: Washington Post, Business Insider