Zelenskyj v Belgii – Belgie poskytne 30 stíhaček pro Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Belgie je první zemí, která na základě dohody zajistila dodávku 30 stíhaček na Ukrajinu, píše deník Welt.

Existuje také časový harmonogram. Belgie přijala vůči Ukrajině dalekosáhlé závazky týkající se dodávek stíhaček F-16 a další vojenské pomoci. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dohoda o dvoustranné bezpečnostní spolupráci podepsaná v Bruselu předpokládá, že předávání letounů F-16 začne letos a do roku 2028 bude k dispozici celkem 30 letounů.

Jen v letošním roce hodlá Belgie poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě nejméně 977 milionů eur (24,16 mld. Kč), vysvětlil Zelenskyj na setkání s belgickým premiérem Alexandrem De Croem v Bruselu.

Podle Zelenského Belgie kromě dodávky letounů F-16 přislíbila také moderní obrněná vozidla, vybavení protivzdušné obrany, námořní bezpečnost a odminovací zařízení pro obranné tažení proti Rusku. Země chce také nadále podporovat koalici při poskytování dělostřeleckých granátů a výcvikových programů pro ukrajinské ozbrojené síly. Z politického hlediska dohoda zahrnuje podporu Belgie snahám Ukrajiny o vstup do EU a NATO.

Belgický premiér De Croo při podpisu dohody řekl, že ukrajinský prezident potřebuje správné nástroje, aby mohl chránit občany své země. Belgie je odhodlaná, pokud jde o nezbytnou podporu, informuje deník Handelsblatt.

Dohoda o dvoustranných bezpečnostních dohodách vychází z iniciativy členů skupiny západních ekonomických mocností G7. Ti se na okraj loňského summitu NATO v litevském Vilniusu dohodli, že jednotlivé státy by měly s Ukrajinou uzavřít dvoustranné dohody, aby byla dlouhodobě zaručena její bezpečnost. Země jako Velká Británie, Německo a Francie s tím začaly v lednu a únoru. Španělsko je následovalo toto pondělí.

Zdroj: Welt, Handelsblatt