Zelenskyj se vydal do centra válečného pekla Bachmutu

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Zelenskyj se rozhodl osobně podpořit a dodat další sílu vojákům, kteří bojují za svou zemi u Bachmutu. Hlava státu se vydala osobně do epicentra konfliktu, kde se denně umírá a pokud si chceme představit, jak vypadá peklo, tak je to právě tam.

Bakhmut je v poslední době jedním z nejintenzivněji napadených měst na Ukrajině. Boje se tam soustředí už měsíce a je považován za nejvíce nebezpečné místo na světě.

Prezidentovu návštěvu v Bachmutu, na který už měsíce útočí ruská vojska, oznámil i ukrajinský ministr pro digitální transformace Mychajlo Fedorov. „Zelenskyj je v Bachmutu. Nejstatečnější prezident nejstatečnějšího národa,“ napsal ministr v komentáři na Telegramu.

Volodymyr Zelenskyj navštívil předsunuté pozice v Bachmutu, udělil ozbrojencům vyznamenání a cenné dary, informuje polský deník Onet. „Bachmut je klíč. Udržujeme město, ačkoli okupanti dělají vše pro to, aby nezůstal kámen na kameni,“ řekl před pár dny ve svém projevu ukrajinský prezident.

O návštěvě ukrajinského prezidenta v samotném peklu pochopitelně informují všechna ukrajinská média včetně serveru UkrajinskaPravda. Návštěva údajně nebyla oficiálně plánovaná, a to z bezpečnostních důvodů. Vojáci v Doněcké oblasti byli tedy překvapeni, když jim podporu přijela vyjádřit hlava státu osobně. Nepochybně je to pro ně velká morální vzpruha, protože tam bojují v extrémně těžkých podmínkách a denně jich tam desítky zemřou.

A můžeme jen závidět, že má Ukrajina v čele člověka, který se jen neschovává za bytelnými zdmi a ochrankou. Byť se Zelenského ochranka se musela opotit. Podle nejnovějších informací, se Zelenskyj vrátil v úterý krátce po poledni v pořádku „zpět“ (místo jeho setrvávání pochopitelně není známé).

Bachmut je peklo

Od léta je Bachmut svědkem bojů připomínajících první světovou válku, kdy při intenzivním ostřelování a krvavých frontových útocích často denně umírají nebo jsou zraněny stovky lidí.

Operace v této oblasti byla nazvána „Bachmutským mlýnkem na maso“ pro samotnou míru destrukce ukrajinské armády. Rozbořené obytné domy, těžce zranění vojáci, bahnem zaplněné zákopy a civilisté krčící se ve sklepích pod neustálým bombardováním se od začátku bojů staly známými scénami v Bachmutu a jeho okolí.

Zdroj: Onet, UkrajinskaPravda, redakce