Zelenskyj říká, že situace na východní frontě se zhoršuje. Jak dlouho Ukrajina vydrží?

Přidat na Seznam.cz

Situace na frontové linii na východě Ukrajiny se v důsledku zesílení ofenzivy ruských sil ztížila, uvedl ve středu prezident Volodymyr Zelenskyj v dalším vojenském hodnocení z Kyjeva, píše americký deník US news.

Rusko získalo na bojišti na síle a oznámilo postup severně a jižně od města Bachmut, které je již několik měsíců jeho hlavním cílem. Místa hlášených bojů jasně ukazují na postup ruských vojsk.

„Na východě naší země byl zaznamenán určitý nárůst útočných operací okupantů na frontě. Situace se zostřila,“ uvedl Zelenskyj ve večerním videoposelství na oficiálním webu prezidenta Ukrajiny.

Zelenskyj uvedl, že Rusové se snaží dosáhnout úspěchů, které by mohli ukázat při prvním výročí války 24. února.

Putin shromažďuje vojáky pro novou ofenzívu

Podle ukrajinského deníku Independent Vladimir Putin mobilizoval téměř 500 000 vojáků k útoku na Ukrajinu v rámci obnovené ofenzivy u příležitosti ročního výročí ruské invaze.

Volodymyr Zelenskyj toto tvrzení dále potvrdil a uvedl, že Ukrajina zaznamenává určitý nárůst útočných akcí ruských vojsk na východní frontě Ukrajiny.

Podle velitelů ukrajinské armády ruské síly obklíčily bojující východoukrajinské město Bachmut. Bachmut a vesnice na jeho jižních přístupech v Doněcku se dostávají pod silnou ruskou palbu.

Zdroj: US news, oficiální web prezidenta Ukrajiny, Independent