Zelenskyj přispěl k nové ukrajinské tradici. Vánoce budou mít jiné datum než v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, kterým Ukrajina oficiálně přesunula své vánoční svátky ze 7. ledna na 25. prosince. Tento krok se nesetkal s pochopením ruské pravoslavné církve, která tradičně slaví Vánoce 7. ledna a Vánoce se tak slaví i v Rusku. Změna byla oznámena ukrajinskými médii, včetně zpravodajské agentury Unian.

Tato změna je součástí širšího posunu v ukrajinských náboženských a národních svátcích. Den ukrajinské státnosti se přesouvá z 28. července na 15. července. Dále se 1. října bude slavit Den obránců Ukrajiny a Den přímluvy Svaté Matky Boží, místo původního data 14. října.

Tyto změny jsou motivovány rostoucí touhou Ukrajinců o vlastní národní a náboženskou identitu, která by byla nezávislá na ruských tradicích. Jak ukazuje prohlášení na webové stránce ukrajinského parlamentu: „Boj o vlastní identitu přispívá k touze každého Ukrajince žít svůj život s vlastními tradicemi a svátky.“ uvádí se v prohlášení. V souvislosti s těmito změnami přijala nezávislá ukrajinská pravoslavná církev 27. července nový juliánský kalendář. Tento takzvaný „novojuliánský“ kalendář přebírá pro svátky spojené s Vánocemi data gregoriánského kalendáře, který následují katolíci. Naopak data juliánského kalendáře zůstávají pro Velikonoce.

Nicméně, je možné, že se v budoucnu změní i datum Velikonoc. Tato otázka je v současnosti předmětem široké debaty.

Tyto změny představují významný krok na cestě Ukrajiny k vytvoření vlastní národní a náboženské identity, která je nezávislá na ruských vlivu. Záměr posunout Vánoce byl oznámen již v únoru a nyní došlo k jeho politické formalizaci.

Zdroj: Unian, prezident.gov