Zelenskyj přiletěl do USA, jede si pro munici

Přidat na Seznam.cz

Jeden den v pekelném Bachmutu, druhý den na cestě do USA. První cesta za hranice Ukrajiny vede prezidenta Zelenského za jeho nejstrategičtějším partnerem. Na půdě amerického Kongresu chce vyjednávat o další spolupráci. Nejen o finanční podpoře válkou zmítané zemi, ale také o zbraních a munici, na kterých závisí osud jeho země.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své první zahraniční cestě od napadení jeho země Ruskem navštíví ve středu pozdě večer Washington, kde vystoupí na společném zasedání Kongresu. Několik zpráv naznačuje, že Zelenskyj byl do USA dopraven přes leteckou základnu Ramstein v Německu obchodním letadlem Gulfstream C-37B amerického letectva, které přistálo ve středu brzy ráno. Očekává se, že ve středu odpoledne navštíví Bidena v Oválné pracovně, informuje deník TheDailyBeast.

Zbraně i munice budou včetně systému PATRIOT

Téměř deset měsíců poté, co ukrajinský vůdce odmítl nabídku USA na evakuaci z Kyjeva, kam se přesunuly ruské jednotky a neomaleně odpověděl, že potřebuje munici a „ne odvoz“, Zelenskyj svá slova naplnil. Odvoz si zařídil, munici dostane.

O události informují téměř všechna zahraniční média. Americká televizní společnost CNN píše, že Bílý dům v úterý pozdě večer potvrdil, že Biden oznámí balíček pomoci ve výši 1,8 miliard dolarů, který zahrnuje i kontroverzní zbraňový systém Patriot. Tento systém výrazně zvýší schopnost Ukrajiny chránit svůj vzdušný prostor, což Zelenskyj požaduje od začátku války.

Zelenského nečekaná návštěva přichází den poté, co navštívil ukrajinské jednotky ve frontovém městě Bachmut, kde již několik měsíců probíhají těžké boje. O jeho cestě do epicentra války jsme psali v tomto článku.

Ukrajinský prezident uvedl, že americkým představitelům předá ukrajinskou vlajku, kterou mu darovali vojáci v Bachmutu, kteří ho požádali, aby poděkoval Americe za poskytnutí zbraní.

Podpora USA je pro Ukrajinu rozhodující

Ke vztahům s USA se vyjádřil v rozhovoru na platformě Netflix s Davidem Lettermanem. Velmi dobře si uvědomuje, že Ukrajina je závislá na podpoře NATO, zejména na dodávkách zbraní z USA. Vyjádřil také obavu, aby taková podpora Americe vydržela a aby nepolevila. Doslova uvedl, že čím bude Ukrajina více zásobena ze strany Západu, tím Rusko dříve porazí.

„Nepřítel zvětšuje početní stavy své armády, ale naši hoši jsou statečnější. Potřebujeme silnější zbraně,“ řekl v úterý. Svá prohlášení v interview potvrdil i na Twitteru, kde komentoval svoji cestu:

„Jsem na cestě do USA, abych posílil odolnost a obranyschopnost Ukrajiny,“ napsal Zelenskyj ve středu brzy ráno na Twitteru.

Zdroj: CNN, TheDailyBeast, Redakce, Twitter