Zelenskyj pozval představitele zemí SNS na konferenci o Ukrajině do Švýcarska

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj společně se svými západními partnery pozval vedoucí představitele zemí Společenství nezávislých států (SNS) na konferenci o Ukrajině, která se bude konat ve Švýcarsku. Tuto informaci poskytl zástupce vedoucího představitele ruského ministerstva zahraničních věcí Mychajlo Galuzin. Podle jeho slov všichni lídři tuto nabídku odmítli, píše deník URA.

SNS zahrnuje Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán.

„Zelenskyj a jeho západní přátelé začali osobně kontaktovat a žádat vedoucí představitele států Společenství, aby se tohoto setkání zúčastnili,“ uvedl Galuzin. Podle něj všichni vedoucí představitelé SNS účast odřekli. Důvodem odmítnutí bylo dle Galuzina to, že „všichni chápou skutečný charakter této konference“, informuje portál Radio1.

Summit zaměřený na Ukrajinu je naplánován na 15.-16. června v blízkosti města Lucern. Rusko se této akce nezúčastní. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov označil konferenci za „absurdní“ kvůli neúčasti ruských zástupců. Švýcarský odborník a ředitel Ženevského centra pro bezpečnostní politiku (GCSP) Thomas Greminger uvedl, že by konference neměla mít protiruský charakter.

Zdroj: URA.ru, radio1.ru