Zelenskyj označil Putina za „druhého Hitlera“, který by mohl rozpoutat třetí světovou válku

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že ruský prezident Vladimir Putin může bez větší pomoci USA rozpoutat třetí světovou válku. Svého protivníka bez obalu přirovnal k „druhému Hitlerovi“, píše deník New York Post.

Zelenskyj toto zlověstné varování vyslovil v rozhovoru pro pořad 60 minut, v němž uvedl, že jeho národ „bojuje skutečně s jaderným státem, který hrozí, že zničí svět. Celý svět se musí rozhodnout, zda chceme Putina zastavit nebo zda chceme zahájit začátek světové války,“ řekl Zelenskyj.

„Putina změnit nemůžeme. Ruská společnost ztratila respekt světa. Zvolili ho a znovu zvolili. Vychovali druhého Hitlera,“ řekl Zelenskyj a přímo přirovnal Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. „Nemůžeme se vrátit v čase. Ale můžeme ho zastavit tady.“

Tvrdil, že pokud bude Putinova invaze na Ukrajinu úspěšná, ruský prezident napadne i další země, aby rozšířil své impérium. Podobně jako Hitler v letech předcházejících druhé světové válce, píše deník Daily Mail.

„Chráníme hodnoty celého světa. A jsou to Ukrajinci, kteří platí nejvyšší cenu. Skutečně bojujeme za naši svobodu, umíráme,“ řekl Zelenskyj.

„Pokud Ukrajina padne, co se stane za deset let? Přemýšlejte o tom. Pokud Rusové dosáhnou Polska, co bude dál? Třetí světová válka?“ zeptal se.

„Je důležité, že se každý den posouváme vpřed a osvobozujeme území,“ pokračoval. „Musíme osvobodit co nejvíce našeho území a postupovat vpřed, i když je to méně než sto metrů. Musíme to udělat. Nesmíme dát Putinovi pokoj.“

Zelenskyj by měl tento týden navštívit Bílý dům a Kapitol, protože je v USA na Valném shromáždění OSN.

Očekává se, že se bude zasazovat o pokračování americké podpory Ukrajině, protože Kongres projednává plán prezidenta Joea Bidena poskytnout této zemi další vojenskou a humanitární pomoc ve výši 24 miliard dolarů.

Zdroj: New York Post, Daily Mail