Zelenskyj otevřeně: Pokud Bachmut padne, Rusům se otevře cesta dál. Chladnokrevně tam všechny zabijí

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že dobytí města Bachmut na východě Ukrajiny by mohlo ruským jednotkám otevřít cestu k dalším městům. Zopakoval také, že ukrajinští obránci v Bachmutu musí být silní.

Ve středu večer o tom informovala televize CNN. Rozhodnutí bránit Bachmut je podle Zelenského taktické. Ukrajinský prezident dále uvedl, že chápe, čeho chce Moskva dobytím města, o které ukrajinští a ruští vojáci již několik měsíců tvrdě bojují, dosáhnout.

,,Rusko potřebuje alespoň nějaké vítězství, byť malé, i za cenu zničení a vyvraždění všech civilistů v Bachmutu,“ řekl Zelenskyj. Nejde podle něj jen o samotné vítězství ve městě, ale o dojem, který se Moskva snaží vytvořit, a to že ruská armáda je silná. Zelenskyj dále varoval, že dobytí Bachmutu by mohlo ruským jednotkám otevřít cestu k dalším městům v regionu – Kramatorsku nebo Slovjansku.

Bachmut nemá zásadní strategický význam a podle analytiků jeho případné dobytí nepřinese zásadní zvrat v konfliktu. Moskva se snaží toto východoukrajinské město v Doněcké oblasti dobýt již několik měsíců. V poslední době se zdá, že se ukrajinské síly již stahují, komentuje situaci deník First post. V pondělí však Zelenskyj oznámil, že dal pokyn ozbrojeným silám, aby našly jednotky, které posílí obranu Bachmutu, a že v tom budou pokračovat.

Zdroje: CNN, First post