Zelenskyj očekává, že ruská ofenzíva v Charkovské oblasti je pouze první vlnou

Přidat na Seznam.cz

Prezident Volodymyr Zelenskyj se domnívá, že ruský postup v Charkovské oblasti je pouze první z několika vln ofenzív, píše deník Ukrajinska Pravda.

Zelenskyj očekává, že Rusko zintenzivní svou ofenzívu na severovýchodě a varoval, že Kyjev má pouze čtvrtinu protivzdušné obrany, kterou potřebuje k udržení frontové linie. Ruské síly, které v posledních měsících postupovaly jen mírně, zahájily 10. května překvapivý útok v Charkovské oblasti, který vyústil v jejich největší územní zisky za rok a půl.

Zelenskyj řekl, že ruským jednotkám se podařilo postoupit o 5 až 10 kilometrů podél severovýchodní hranice, než je zastavily ukrajinské síly a dodal, že region by mohl být „první vlnou“ širší ofenzívy. Dále řekl, že situace v Charkovské oblasti byla kontrolována, ale nestabilizována. ,,Musíme být střízliví a pochopit, že jdou hlouběji na naše území.“

Zdvojnásobil prosby ke spojencům, aby poslali více protivzdušné obrany a stíhaček do boje s ruskou vzdušnou převahou. ,,Dnes máme asi 25 procent toho, co potřebujeme k obraně Ukrajiny. Mluvím o protivzdušné obraně. Ukrajina potřebuje 120 až 130 stíhaček F-16 nebo jiná vyspělá letadla, aby dosáhla vzdušné rovnocenosti s Ruskem.“

Zatímco západní spojenci naléhají na rychlé ukončení války, Zelenskyj trval na tom, že Ukrajina stále hraje dlouhou hru, uvedl deník Kyiv Post. ,,Západ chce, aby válka skončila. Období. Co nejdříve. A pro ně je to spravedlivý mír. Pro Ukrajinu ale konečné vítězství povede k porážce Ruska,“ dodal.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Kyiv Post