Zelenskyj kritizuje cenový strop na ruskou ropu. „Evropa dává najevo svou slabost,“ tvrdí

Přidat na Seznam.cz

Rozhodnutí společenství G7 na uvalení cenového stropu na ruskou ropu ve výši 60 dolarů za barel (1380 korun) považuje ukrajinský prezident Zelenskyj za nedostatečné a podle jeho slov tím EU financuje stát, který většina evropských zemí prohlásila za teroristický.

Ve svém sobotním projevu ukrajinský prezident uvítal diskuzi na téma uvalení cenového stropu na dovoz ruské ropy. Konečné rozhodnutí ovšem považuje za nedostatečné a schválená výše nebude mít vážný dopad na ruskou ekonomiku. Podle Zelenského tím Evropa dává najevo svou slabost.

„Rusko již velmi poškodilo všechny země světa tím, že záměrně destabilizovalo energetický trh, a svět se nemůže rozhodnout jej energeticky odzbrojit,“ cituje Zelenského deník PolishNews. Ten dále podotkl, že pokud bude válka nadále pokračovat, svět bude muset později sáhnout k silnějším nástrojům. Tento čas považuje za zbytečně promarněný.

Limity na ruskou ropu zavádějí společně země G7 a Evropská unie. Účelem je výrazně snížit zisky Ruska z prodeje ropy a omezit tak schopnost financovat válku na Ukrajině.

Podle Peskova ruská strana teprve tyto kroky analyzuje, ale podle jeho slov není na místě, aby Kremlu někdo něco diktoval a cenový strop nepřijímají, doplňuje NewsWep.

Embargo na ruskou ropu vstoupí v platnost 5. prosince. Podle odborníků to ovšem znamená zmírnění původních sankcí. Evropská unie to považuje pouze za nutnou úpravu původního znění.

Zdroj: Polishnews, NewsWep