Zdraví škodlivé okurky v Lidlu odhalila inspekce

Přidat na Seznam.cz

Dle kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce, v akreditované laboratoři, překročil pesticid formetanate limit rovnou třicetkrát.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala na svém webu Potraviny na pranýři, i na své Facebookové stránce o zdraví škodlivých okurkách z Lidlu.

Zaměstnanci SZPI odebrali vzorek škodlivé okurky v prodejně Lidlu, Stránecká Zhoř 139. Okurky byly původem z Řecka a byly zabaleny do folie.

U Facebookového příspěvku SZPI uvádí: ,,Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v potravině potvrdil přítomnost pesticidu formetanate v množství 0,31 miligramů na kilogram (mg/kg), což je přibližně třicetkrát více ve srovnání s povoleným množstvím, které dle příslušného právního předpisu činí 0,01 mg/kg.“

Podle Národní medicínské knihovny Spojených států se formetanate používá jako syntetický pesticid nebo insekticid v domácnostech zahradách, i v zemědělském průmyslu. Větší množství pesticidu formetanate může vyvolat bolest hlavy, zvracení i průjem. Ve vyšší míře způsobuje neustupující svalové křeče.

Zdroj: SZPI, National library of medicine