Zatímco se svět obrací k Ukrajině, z jiného koutu světa přicházejí znepokojivé zprávy. Tato válka by zastínila všechny ostatní

Přidat na Seznam.cz

Spojené vojenské síly Izraele a USA provádějí cvičení simulující útok na zařízení, kde Írán pracuje na výrobě jaderných zbraní, uvedl izraelský deník TimesofIsrael. Znamenají tyto aktivity, že riziko války USA s Íránem je stále reálnější?

Společné americko-izraelské cvičení začalo v úterý (29. listopadu) a potrvá do příštího čtvrtka. Cvičení bude zahrnovat lety na velké vzdálenosti, které budou napodobovat lety, jež by museli izraelští piloti provádět, aby dosáhli Íránu. Jedná se o největší manévry svého druhu za poslední roky, potrvrzuje také deník JPost.

Izrael a USA provádějí společná cvičení simulující útok na íránská jaderná zařízení
Cvičné lety probíhají nad vodami Středozemního moře a nad Izraelem. Akce se účastní stíhačky a tankovací letouny.

Deník The Jerusalem Post připomněl, že USA a Izrael podepsaly dohodu, podle níž Washington poskytne Izraeli pomoc v případě války. Součástí této dohody jsou také společná cvičení protivzdušné obrany.

Napětí mezi Izraelem a Íránem zůstává vysoké, poznamenal deník a dodal, že Írán, který vlastní více než tisíc balistických raket krátkého a středního doletu, nadále prodává zbraně některým státům a subjektům, například Hizballáhu.

Izrael a Írán se nadále přetřásají v otázce hrozeb, přičemž vysocí důstojníci jejich armád tvrdí, že jejich ozbrojené síly jsou schopny zasáhnout nepřítele.

Izrael v uplynulém roce výrazně zvýšil svou připravenost podniknout vojenskou operaci proti íránským jaderným zařízením, poznamenal deník Jerusalem Post.

Hrozí světu válka mezi USA a Íránem? „Velmi nepravděpodobné“.

Jedná se spíše o další opakování toho, čeho jsme svědky již několik let. Můžeme se domnívat, že jde o reakci na dění v Íránu (lidové protesty – pozn. red.). Na druhou stranu to pravděpodobně pramení z toho, že se hovoří o možném vstupu íránských vojsk do Iráku, což je možná pokus o zastavení íránských akcí. Taková válka by však mohla výrazně zastínit dění na Ukrajině.

Zdroj: TimesofIsrael, JPost