Zástupce ruské Státní dumy navrhuje, aby se Charkov změnil na neobyvatelné město

Přidat na Seznam.cz

Andrej Lugovoj, zástupce ruské Státní dumy, navrhl, aby se ukrajinské město Charkov přeměnilo na město, ve kterém by nebyly podmínky pro život, uvádí server UNIAN.

Poslanec Liberálně demokratické strany Ruska na televizním kanále Rossija 1 řekl, že na okupovaném území Ukrajiny v současné době ruské okupační síly opatrně a delikátně operují. 

,,Charkov musí být zbaven napětí do té míry, že se stane neživotaschopným. Aby těch 800 tisíc lidí, kteří tam zůstali, nasedlo do aut, pěšky, s balíky, na vozíky a na západ. Totéž by se mělo udělat s dalšími městy, zejména s Kyjevem,“ řekl Lugovoj.

Charkov patří mezi města, které jsou cílem neustálého ruského ostřelování a útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Rusové zničili tamní tepelnou elektrárnu. Nedávno byl Charkov poprvé od invaze Ruska na Ukrajinu napaden také leteckými pumami. 

Život v charkovském podzemí

Ruské síly ostřelují Charkov, který je vzdálen od ruských hranic asi 30 kilometrů, prakticky denně. Byly zničeny stovky budov, včetně škol, kvůli náletům byly stovky tisíc lidé několik dní bez elektřiny. Jedno z nejbezpečnějších míst se v Charkově staly vzdělávací instituce, které se přesunuly do podzemí, píše server NPR. Učebny jsou zde zabudované do stanic metra 10 metrů pod zemí. Učí se zde na 1500 dětí. Charkov v současné době staví podzemní školy pro ubytování až 9000 dětí už od mateřských škol. První by měla být dokončena letos na jaře. Jedná se o jedno z dlouhodobých řešení pro rodin, které chtějí zůstat v Charkově.

,,Životy by se neměly zastavit kvůli válce. Život by měl jít dál. A naším hlavním úkolem je pomáhat lidem, aby se cítili bezpečně a žili svůj život naplno,“ říká starosta města Ihor Terekhov, který pracuje ve své provizorní kanceláři, která ho chrání před ruskými útoky.

Zdroj: UNIAN, NPR