Zásah ruské lodi v Novorossijsku: ukrajinské zdroje tvrdí, že šlo o útok dronem

Přidat na Seznam.cz

Podle ukrajinských zdrojů byla při útoku ukrajinského dronu v Černém moři poškozena ruská námořní loď, informuje deník CBSNews.

K útoku mělo dojít poblíž ruského přístavu Novorossijsk, který je hlavním centrem ruského exportu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že odrazilo ukrajinský útok na tamní námořní základnu, na němž se podílely dva námořní drony, ale nepřiznalo žádné škody.

Zdroje ukrajinské bezpečnostní služby však tvrdí, že loď Olenegorsky Gornyak byla zasažena a utrpěla vážné narušení. BBC uvedla, že námořní dron nesl 450 kg dynamitu, když loď zasáhl. Rusko se ve své zprávě o incidentu o žádných škodách nezmínilo.

Mořské drony jsou malá plavidla bez posádky, která operují na vodní hladině nebo pod ní. Na videozáznamu, který BBC zaslal zdroj z ukrajinské bezpečnostní služby, je patrně vidět, jak se dron blíží k lodi, o níž se předpokládá, že je to loď Olenegorsky Gornyak.

Na záběrech je vidět, jak se plavidlo blíží až k boku lodi, než se přenos přeruší, zřejmě při nárazu. Olenegorsky Gornyak je vyloďovací loď určená k vylodění obojživelných sil v blízkosti pobřeží, ale také k dokování a rychlému vyložení nákladu v přístavech. Jakékoli její poškození může narušit snahu Ruska o zásobování sil bojujících na okupované jižní Ukrajině, ačkoli ruskou flotilu pravděpodobně významně neovlivní.

Není to poprvé, co se Ukrajina pokusila zasáhnout přístav Novorossijsk, a důvody jsou zřejmé. Denně se odtud vyváží přibližně 1,8 milionu barelů ropy, což představuje asi 2 % celosvětových dodávek. Pro Moskvu je to také důležitá námořní základna.

Zdroj: BBC, CBSNews