Západ chce zničit Rusko, my bojujeme za naši budoucnost, řekl Putin na vojenské přehlídce

Přidat na Seznam.cz

Budoucnost Ruska a ruského lidu závisí na vojácích bojujících za Rusko na Ukrajině, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že se za ně modlí celá země.

V projevu proneseném na tradiční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce vyzval k vítězství v současné válce, kterou ruská vojska rozpoutala vpádem na Ukrajinu na jeho rozkaz loni v únoru. Putin opět svalil vinu za rozpoutání nejhoršího pozemního konfliktu v Evropě od konce druhé světové války na Západ, píše deník The Guardian.

,,Jsme hrdí na účastníky speciální vojenské operace. Na všechny, kteří bojují na frontové linii, kteří zásobují frontu pod palbou a zachraňují raněné. Není nyní nic důležitějšího než váš boj. Na vás nyní závisí bezpečnost země, na vás závisí budoucnost naší státnosti a našeho lidu. Svou povinnost plníte se ctí, bojujete za Rusko,“ zdůraznil ruský prezident. Moskva označuje válku proti Ukrajině, která dnes pokračuje již 440. den, za zvláštní vojenskou operaci. Ruský prezident však ve svém projevu použil také slova skutečná válka.

,,Proti naší vlasti byla rozpoutána skutečná válka, ale my jsme se postavili mezinárodnímu terorismu, budeme bránit i obyvatele (východoukrajinského) Donbasu, zajistíme naši bezpečnost,“ ujistil všechny Putin, jak píše deník Independent. Obvinil Západ, že se snaží ovládat jiné země a zničit systém mezinárodní bezpečnosti a spravedlnosti – a v tom podle Putina spočívá příčina katastrofy, kterou zažívá ukrajinský lid. ,,Rusko nemá žádné nepřátelské národy na Západě ani na Východě,“ prohlásil dále Putin, přestože Moskva vede seznam nepřátelských zemí, který zahrnuje státy Evropské unie, Británii, Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Jižní Koreu a další, upřesňuje Independent.

Západní elity podle Putina jako dříve hlásají svou výlučnost, rozčilují lidi a rozdělují společnost, vyvolávají krvavé konflikty a převraty, zasévají nenávist, hněv proti Rusku, agresivní nacionalismus a ničí ty rodinné, tradiční hodnoty, které dělají člověka člověkem. ,,Zdá se, že zapomněly, k čemu vedly šílené ambice nacistů ovládnout svět, zdá se, že zapomněly, kdo porazil toto zrůdné, naprosté zlo, kdo se postavil na obranu své vlasti a nešetřil životy v zájmu osvobození národů Evropy,“ řekl na závěr svého proslovu Putin, jehož slova cituje deník Sky.

Zdroje: TheGuardian, Independent.com, Sky.news