Západ čeká úpadek, pokud Ukrajina prohraje válku, varuje polský premiér. Výsledek války bude mít globální dopady

Přidat na Seznam.cz

Polský premiér Mateusz Morawiecki během třetího dne své státní návštěvy USA dorazil na setkání organizace Atlantic Council. Hovořil o podpoře Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi a také o důležitosti zachování vazeb mezi USA a EU, uvádí server TVP World.

„Pokud ztratíme Ukrajinu, ztratíme mír na celá desetiletí. Porážka Ukrajiny by mohla být začátkem konce zlatého věku Západu,“ varoval premiér, jak informoval server Ukrainska Pravda. Naznačil tak, že v této válce nejde pouze o budoucnost Ukrajiny. Ve hře je osud celého Západu.

Podle Morawieckého bude vítězství Ukrajiny zárukou nejen obnovy, ale i posílení ekonomické moci Západu. Upozornil také, že Kreml nepovažuje svou invazi na Ukrajinu za konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle něj vidí Kreml válku jako střet Ruské federace a toho, čemu ruští mocnáři říkají „kolektivní Západ.“

Sedící drak

To, co se odehrává na ukrajinských bojištích, má podle Morawieckého globální dopad. Vyjádřil také obavy, že Čína může sdílet názor Kremlu a ve snaze oslabit Západ pomůže Rusku. Porážka Ukrajiny by pak povzbudila Čínu k invazi na Tchaj-wan.

Morawiecki vyjádřil úctu vůči Číně, kterou dle jeho slov nechová pouze on, ale také všichni Poláci. Je to úcta nejen k Číně jako k velmoci, ale jako k zemi s dlouhou historií a mnohými kulturními úspěchy. Zároveň však uvedl, že polské a čínské hodnoty se v současné době neshodují.

Mluvil také o podpoře, kterou čínský prezident Si Ťin-pching vyjádřil vůči Putinovi. Podle Morawieckého jsou tato slova důvodem k obavám, doufá ale, že Čína nezajde tak daleko, aby nabídla Rusku vojenskou podporu.

Zdroje: TVP World, Ukrainska Pravda