Žádné jednotky ani rakety dlouhého doletu na Ukrajinu, řekl francouzský europoslanec

Přidat na Seznam.cz

Francie Jordan Bardella, lídr krajně pravicové strany Národní sdružení oznámil, že pokud se stane premiérem, zajistí Ukrajině dodávky munice a obranného vybavení, ale nevyšle do válečné zóny francouzské vojáky ani nedodá střely dlouhého doletu schopné zasáhnout Rusko, píše deník POLITICO.

Bardella uvedl, že bude podporovat Ukrajinu prostřednictvím munice, logistické pomoci a obranných zbraní, aby se mohla bránit a udržet frontu. Zároveň je proti vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu a proti dodávkám raket dlouhého doletu mířících na ruské území.

Plány na vyslání západních instruktorů včetně Francouzů na Ukrajinu by mohly být ohroženy, pokud by se Národní sdružení dostalo k moci po případných předčasných volbách. Strana v poslední době zmírnila některé své kontroverzní postoje vůči Rusku a NATO, informuje deník VOA.

Bardella se snažil rozptýlit obavy, že by vítězství jeho strany oslabilo Francii na mezinárodní scéně. I když odsoudil porušení územní celistvosti Ukrajiny Ruskem, chce se vyhnout eskalaci konfliktu s jadernou velmocí a usiluje o návrat míru a stability v regionu.

Nově zvolený europoslanec se na zbrojním veletrhu Eurosatory zavázal k udržení vysokých obranných výdajů dle sedmiletého zákona schváleného loni parlamentem. Jeho ambicí je zajistit Francii suverenitu a strategickou autonomii pokračováním finančních investic do obrany.

Zdroj: POLITICO, VOA