Začíná to být skutečnost, válka se přesouvá na Putinův píseček

Přidat na Seznam.cz

Z událostí posledních dní je zřejmé, že se válka přesouvá k „dveřím“ Vladimira Putina. Útoky dronů zasahují cíle hluboko na ruském území. Byť se Ukrajina zatím k odpovědnosti nepřihlásila, jistota Rusů, že se konflikt nedostane do jejich domova, je otřesena.

Rusko v úterý vedlo mimořádná jednání o „vnitřní bezpečnosti“ a obvinilo z útoků dronů na svém území Ukrajinu. Ruské ministerstvo následovně vydalo prohlášení, v němž se uvádí: „Kyjevský režim se pokusil zasáhnout letiště Dyagilevo v Rjazaňské oblasti a letiště Engels v Saratovské oblasti pomocí bezpilotních letounů sovětské výroby,“ píše deník Daily Beast.

Ukrajina si v souvislosti s útoky neodpustila sarkasmus a ukrajinský ministr obrany Oleskij Reznikov se k situaci vyjádřil s vtipem: „Rusové velmi často kouří na místech, kde je kouření zakázáno,“ řekl podle Daily Beast. Upozorňuje tak na to, že v minulosti docházelo k výbuchům zapříčiněných nedbalostí Rusů, kteří kouří, kde nemají.

Rusko selhalo ve své obraně

Změna taktiky ze strany Ukrajiny, která nejspíš stojí za útoky pomocí dronů na ruské cíle, vyvolává u mnohých otázku, jak bude Putin reagovat, kromě vyslání dalších raket do ukrajinské infrastruktury.

Mnozí, kteří sledují dění na bojišti, považují narušení ruského vzdušného prostoru za velké minusové body Putina. „Pokud Rusko vyhodnotí, že se jednalo o úmyslné útoky, bude je pravděpodobně považovat za jedno z nejvýznamnějších strategických selhání ochrany sil od invaze na Ukrajinu,“ uvedlo v úterním prohlášení britské ministerstvo obrany. „Ruské velení bude pravděpodobně usilovat o identifikaci a uvalení přísných sankcí na ruské důstojníky považované za odpovědné za umožnění incidentu.“

Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč se také vyjádřil. „Rusové se budou snažit rozptýlit strategická letadla na letiště, ale to jim zkomplikuje útoky proti Ukrajině,“ napsal na Telegramu. „Včera jsme díky neúspěšné obraně Ruska dosáhli velmi velkého výsledku,“ a zatím tak neoficiálně potvrdil odpovědnost Ukrajiny za útoky na ruském území.

Jak psala česká i zahraniční média, v pondělí byly napadeny dvě letecké základny v Rusku při incidentech, po nichž v úterý následoval útok bezpilotního letounu na ropné zařízení poblíž letiště v Kursku – nacházejícího se na hranicích s Ukrajinou.

K pondělním úderům dronů došlo na letecké základně Engels-2 v Saratově, zhruba 500 km od ukrajinského území a na letecké základně Djagilevo v Rjazani, přibližně 450 km od ukrajinského území. Na těchto leteckých základnách jsou umístěny ruské strategické bombardéry. Při pondělních útocích byli zabiti tři ruští vojenští pracovníci a poškozena byla také letadla, uvedl deník Businessinsider.

Zdroj: DailyBeast, Twitter, Businessinsider, Telegram