Zablokuje Maďarsko další evropskou pomoc Ukrajině? Ministr zahraničí Szijjarto tím hrozí

Přidat na Seznam.cz

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto prohlásil, že Ukrajina pořádá „hon na čarodějnice“ proti maďarským podnikům, které na Ukrajině působí. V této souvislosti pohrozil, že pokud se tato politika nezmění, zablokuje další pomoc Ukrajině ze strany Evropské unie, píše server Kyiv Independent.

Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce již dříve označila maďarskou OTP Bank za „mezinárodního válečného sponzora“. Tento krok vyvolal protesty ze strany Maďarska a prohlášení, že zablokuje pomoc Ukrajině, a banka OTP byla ze seznamu předběžně vyřazena.

Maďarsko nadále požadovalo, aby dostalo záruky, že OTP a další maďarské podniky nebudou na seznam zařazeny nebo že na ně nebudou uvaleny sankce.

Poslední stížnost Szijjarta na Ukrajinu se týkala obvinění, že země plánuje odebrat několik povolení k distribuci léků maďarské farmaceutické společnosti Richter, píše server Euromaidan Press.

„Maďarský postoj zůstává nezměněný a jasný. Dokud nedostaneme od ukrajinské strany záruku, že ukončí a znovu nezahájí hon na čarodějnice proti maďarským společnostem působícím na Ukrajině, nemůžeme se na takových (dalších rozhodnutích o pomoci) podílet,“ řekl Szijjarto.

Maďarsko zablokovalo pomoc Ukrajině ve výši 500 milionů eur z Evropského mírového nástroje. Szijjarto uvedl, že Maďarsko může rovněž zablokovat tranši pomoci EU ve výši 1,5 miliardy eur ze čtyřletého nástroje pro Ukrajinu, na kterém se v únoru dohodlo všech 27 lídrů EU včetně premiéra Viktora Orbána.

Zdroj: Euromaidan Press a Kyiv Independent