Záběry z Tbilisi ukazují masivní protesty Gruzínců. Nelíbí se jim návrh zákona, který je přirovnáván k ruským praktikám

Přidat na Seznam.cz

Tisíce demonstrantů v sobotu pochodovaly centrem gruzínského města Tbilisi na shromáždění proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničním vlivu, který podpořila gruzínská vláda a který je přirovnáván k ruským zákonům umlčujícím disent, píše server The Moscow Times.

Masová shromáždění zachvátila černomořskou kavkazskou zemi téměř na měsíc poté, co vládnoucí strana Gruzínský sen obnovila návrh zákona, který byl loni kvůli obrovskému odporu vypuštěn. Při posledním protestu se demonstranti v sobotu večer sešli na centrálním Evropském náměstí v Tbilisi.

Za prudkého deště protestující skandovali „Ne ruskému zákonu!“ a „Ne ruské diktatuře!“ a v moři deštníků na velkém náměstí mávali červenobílými gruzínskými vlajkami a modrými vlajkami EU.

„Chráníme naši evropskou budoucnost a svobodu,“ řekla jedna z protestujících, 39letá Mariam Meunrgia, která pracuje pro německou společnost, a dodala, že se obává, že se země vydá směrem k Rusku.

„Nepotřebujeme se vrátit do Sovětského svazu,“ řekla 38letá učitelka gruzínštiny Lela Tsiklauri pro server France 24.

Proti legislativě se vyslovily Evropská unie, Spojené státy a Organizace spojených národů, znepokojení nad policejním násilím vůči demonstrantům vyjádřil i šéf OSN pro lidská práva Volker Turk.

Gruzínská policie 30. dubna násilně rozehnala demonstraci, při níž střílela slzný plyn, vodní děla a gumové projektily a zbila a zatkla desítky lidí.

Zdroj: The Moscow Times a France 24