Záběry ukazují Kyjevský útok na ruskou námořní základnu v Černém moři

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly podnikly v noci útok bezpilotními letouny na ruskou námořní základnu u Černého moře, kde kotví dříve vážená flotila Moskvy, píše deník Independent.

Podle ruského ministerstva obrany Kyjev vyslal dva námořní drony směrem k Novorossijsku, které byly údajně sestřeleny ruskou obranou. Satelitní snímky zachytily rozsáhlé požáry v oblasti přístavu Novorossijsk, který je jedním z nejvýznamnějších ruských přístavů a klíčovým bodem pro vývoz a tranzit ropy a ropných produktů v jižním Rusku, informuje deník Ukrainska pravda.

Úřady vyzvaly místní obyvatelstvo, aby se zdržovalo mimo dosah oken a vyhledalo úkryt v prostorách, které nejsou obráceny směrem k pobřeží, nebo v místnostech bez oken a s robustní konstrukcí stěn.

Již dříve Andrej Kravčenko, starosta Novorossijska, upozornil občany na možné riziko útoku pomocí bezpilotních námořních plavidel. Komunikace v blízkosti pobřežní linie byly uzavřeny a ve městě byl vyhlášen poplach kvůli možnému leteckému útoku.

Mezitím na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti došlo k ruským útokům, při kterých jedna osoba zahynula a čtyři byly zraněny, jak uvedly místní úřady.

Charkovská regionální prokuratura informovala, že při útoku ve vesnici Borova byla zabita jedna osoba a dvě zraněny. Útok také poškodil deset domů, obchody a administrativní budovu.

Andri Jermak, hlavní poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, prohlásil, že Kyjev není ochoten ke kompromisům s Ruskem a nikdy se nevzdá žádného území okupovaného Putinovými silami od února 2022.

„Nejsme ochotni dělat ústupky v zásadních věcech a hodnotách… nezávislosti, svobodě, demokracii, územní celistvosti a suverenitě,“ uvedl Jermak.

Zdroj: Independent, Ukrainska pravda