Záběry amerických stíhaček nad Guyanou vysílají jasnou zprávu Venezuele, která vyhrožuje konfliktem

Přidat na Seznam.cz

Dva letouny amerického námořnictva F/A-18F Super Hornet z lodi USS George Washington provedly koordinovaný přelet nad Georgetownem, hlavním městě Guyany a okolí. Zvýšená aktivita americké armády na území státu Guyana přichází v době rostoucí eskalace konfliktu se sousední Venezuelou, píše server Defence Blog.

„Cvičení navazuje na naši běžnou bezpečnostní spolupráci a rozšiřující se bilaterální obranné partnerství s Guyanou,“ uvedlo americké velvyslanectví v Guyaně v tiskové zprávě.

Guyanská vláda ve svém prohlášení přelet potvrdila a uvedla: „Vláda Guyany schválila přelet dvou letounů F/A-18F Super Hornet námořnictva Spojených států amerických v Georgetownu (…) dne 9. května 2024.“ Dále bylo vysvětleno, že cvičení je součástí dohody o obranné spolupráci mezi Guyanou a Spojenými státy, jejímž cílem je posílení bezpečnosti v rámci probíhajícího programu spolupráce mezi oběma zeměmi.

Přelet amerických letounů přichází v době probíhajícího územního sporu mezi Guyanou a Venezuelou o oblast Essequibo, kvůli kterému obě země v dubnu předložily své argumenty Mezinárodnímu trestnímu soudu, píše server Flight Global.

Generál Vladimir Padrino López, ministr obrany režimu Nicoláse Madura, čtvrteční vojenské cvičení důrazně odsoudil a prohlásil: „Bolívarovské národní ozbrojené síly důrazně odmítají tyto opakované provokace ze strany Jižního velitelství, které sponzoruje vláda Guyany, jež se ujala role nové americké kolonie. Náš komplexní systém protivzdušné obrany zůstává aktivován proti jakémukoli pokusu o narušení venezuelského geografického prostoru, včetně našeho území Essequibo. Upozornění!“ K tomuto názoru se připojil i venezuelský ministr zahraničí Yván Gil, který tvrdil, že přelet ohrožuje „mírovou zónu“ dohodnutou mezi Madurem a prezidentem Irfaanem Alim.

V únoru letošního roku vláda USA oznámila zvýšení naléhavé vojenské pomoci Guyaně, protože Venezuela hrozí, že se zmocní velké části území země, které si nárokuje jako své vlastní. V této souvislosti Washington přislíbil Guayaně pomoc při pořizování nových letadel, vrtulníků, flotily vojenských bezpilotních letounů.

Zdroj: Defence Blog a Flight Global