Za poslední tři měsíce se počet ruských dronů na frontě minimálně zdvojnásobil

Přidat na Seznam.cz

Podle zprávy, kterou 25. dubna zveřejnil list Ukrainska pravda, se počet bezpilotních letounů, které ruské síly využívají na frontové linii, za poslední tři měsíce podle nezveřejněných vojenských zdrojů přinejmenším zdvojnásobil.

Závod ve vývoji dronů

Od začátku plnohodnotné invaze se stále ještě relativně mladá oblast války s drony stala závodem mezi Ukrajinou a Ruskem, píše deník The Kyiv Independent.

Zdroje z generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil informovaly, že ukrajinské snahy o potírání bezpilotních letounů elektronickými prostředky jsou stále méně účinné, protože moskevské síly se přizpůsobují změnám v technologiích.

„Zhruba řečeno, vyrobili jsme systémy elektronického boje pro pásmo 900 MHz. To nám stačilo. Nyní ruské síly vyrábějí drony s rozsahem 700-1000 MHz,“ uvedl zdroj z generálního štábu.

Výzva pro elektronický boj

Každý vývoj samotných bezpilotních letounů vyžaduje odpovídající pokrok v technologiích elektronického boje (EW), které se používají k jejich potírání.

Rusko tradičně investuje velké prostředky do rozvoje svých schopností v oblasti EW, přičemž v době, kdy pokračuje plnohodnotná válka proti Ukrajině, se vývoj rozjel na plné obrátky.

Vzhledem k tomu, že se frontové linie stabilizovaly, mohla jeho armáda umístit velké množství prostředků EW tam, kde mohou mít největší účinek.

Ve svém kontroverzním článku pro časopis The Economist publikovaném v listopadu 2023 nyní již bývalý vrchní velitel Valerij Zálužnyj napsal, že převaha Ruska v počtu jeho prostředků EW je jednou z hlavních hrozeb, že se válka změní v poziční.

Zdroj: Ukrainska pravda, The Kyiv Independent