Za poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině hrozí trestní řízení

Přidat na Seznam.cz

Státní tajemník slovenského ministerstva obrany Igor Milikher oznámil, že se nenašel žádný dokument, který by ospravedlňoval zákonnost přesunu třinácti stíhaček MiG-29 a systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu předchozím vedením ministerstva, píše deník EA Daily.

Milikher uvedl, že ministerstvo obrany zahájilo trestní stíhání bývalého premiéra Eduarda Hegera a bývalého ministra obrany Jaroslava Nagye za předání stíhaček MiG-29 a částí systému protivzdušné obrany Kub Ukrajině v březnu 2023. Případ se týká podezření ze sabotáže, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku. Milikher označil jednání Hegerovy vlády za protiústavní a v rozporu se smlouvami o vojenské technice, informuje deník SME.

Milikher také zdůraznil, že neexistuje žádná formální právní analýza povolující dočasný převod vojenského materiálu. Dodal, že dokumenty předložené Nagyem neodpovídaly standardům řádně evidovaného úředního dokumentu ministerstva.

Před nástupem vlády Roberta Fica na podzim 2023 poskytovalo Slovensko Ukrajině vojenskou pomoc, včetně všech svých starých stíhaček MiG-29. Současná slovenská vláda odmítá poskytovat Kyjevu jakékoli zbraně a podporuje mírové řešení konfliktu.

Zdroj: EA Daily, SME