Za nedostatek léků může minulá vláda, pustil se ministr zdravotnictví do poslanců z hnutí ANO

Přidat na Seznam.cz

Česká republika zažívá krizi – je nedostatek léčiv. Za tuto krizi, nebo její nedostatečné řešení, jsou obviňováni politici současné koaliční vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si však myslí, že jde o problém, který po sobě zanechaly minulé vlády.

Podle České televize s odvoláním na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo mnoho léků na předpis vyvezeno nelegálně, na konci ledna to bylo nejméně 130 tisíc balení za téměř 67 milionů korun s tím, že podle ředitelky SÚKL mohla být celková škoda dvojnásobná nebo vyšší.

Problémy začaly dříve

„Vážení poslanci za ANO, v letech 2013-2021 jste byli ve vládě a buď skrze ČSSD nebo později přímo vašeho ministra zdravotnictví jste mohli zvýšit odolnost českého lékového trhu. Neudělali jste nic,“ napsal ministr na svém Twitteru a obvinil tak poslance hnutí ANO, kteří často pětikoalici kritizují kvůli současným problémům, že jeden z těchto problémů přímo oni způsobili, nebo se aspoň podíleli na tom, že se tento problém s léčivy vymknul kontrole.

„Byla to vaše nečinnost, kterou nyní napravujeme. Zameťte si před vlastním prahem,“ zaútočil ministr na opoziční politiky. Podle něj minulé vlády ignorovaly potřebu diverzifikace trhu a nepodporovali dovozy léků z některých zemí. Podle Válka touto cestou jde celá koaliční vláda, i jeho kolegové z TOP 09, včetně předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

Zachránci z Jižní Koreji

Dále uvedl, že v Jižní Koreji se vládě podařilo dosáhnout obrovského úspěchu. Podle serveru iDnes.cz totiž nedostatek léků v Česku vyřeší právě tato asijská země, která bude léky do Česka prodávat, ale bude je zde taky vyrábět.

Zdroje: Vlastimil Válek, Česká televize, iDnes.cz, redakce