Za Babiše bylo levněji. Karel Havlíček se pustil do Petra Fialy kvůli toaletnímu papíru

Přidat na Seznam.cz

Poslanec za hnutí ANO Karel Havlíček zaútočil na Twitteru na premiéra Petra Fialu (ODS). Podle Havlíčka je nyní toaletní papír o 308 % dražší, než byl za vlády Andreje Babiše.

„Když jsem nedávno porovnával cenu Fialova a Babišova leča, pětikoalice vzkázala lidem, že jen idiot si vaří lečo v zimě,“ napsal Havlíček a vytasil se s dalším srovnáním. Tentokrát se zaměřil na toaletní papír.

Náhodně generovaná statistika

Podle Havlíčka stál toaletní papír v roce 2021 při přibližné měsíční spotřebě čtyřčlenné rodiny (tzv. Babišův toaleťák) 128 korun, pokud šlo o třívrstvý papír a 219,60 korun v případě čtyřvrstvého. Za vlády pětikoalice prý třívrstvý papír stojí 279,60 korun, což je o 118 % více a čtyřvrstvý 399,60 korun, což je o 82 % více. Žádné z těchto čísel není podloženo nezávislým zdrojem.

Obrázek, kterým je statistika doplněna, ukazuje smějícího se Petra Fialu, jak svírá balení toaletního papíru. Karel Havlíček tak naznačuje, že za rozdíl v ceně, který činí 308 %, může vláda Fialovy pětikoalice.

Kanadská katastrofa

Ve skutečnosti jde ale o více faktorů. Jedním z viníků v této toaletní katastrofě je propad kanadského trhu s dřevem, uvádí deník iDnes.cz. Nejdříve přišel pokles poptávky na trhu s novým bydlením. Ten zapříčinil snížený zájem o novou výstavbu a kvůli tomu se téměř třetina pil v Kanadě zastavila. A právě papír je vedlejším produktem těchto pil.

Kanada je přitom jednička na trhu s měkkým dřevem. Odstavení kanadských pil tedy zamávalo cenami toaletního papíru nejen u nás, ale i v Americe. Například v USA se zvýšily maloobchodní ceny toaletního papíru o 20 procent.

Zdroje: Karel Havlíček, iDnes.cz, redakce