Z tanků z Česka a Polska bude brzy jen hromada šrotu, zpochybňuje dodávku těžkých zbraní Medveděv

Přidat na Seznam.cz

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace okomentoval dodávku tanků na Ukrajinu slovy, že i ty nejmodernější tanky Ukrajině nepomůžou a brzy z nich bude jen hromada šrotu. „Ruská armáda se o to postará“, prohlásil Dmitrij Medveděv.

Dodávka modernizovaných tanků z Česka a tanků Leopard z Polska neunikla pozornosti ani ruským politikům. Podle Medveděva se ve Lvově setkali tři imperiální ubožáci, kteří považují tuto dodávku těžkých zbraní za modlu. Měl zřejmě na mysli schůzku prezidentů Ukrajiny, Litvy a Polska, informuje ruský deník Ria Novosti.

„Všechno toto železo se v každém případě brzy stane rezavým kovovým šrotem a nezachrání umělou zemi, kterou Ukrajina je, před rozpadem,“ okomentoval dodávku tanků Medveděv na svém Telegramu. Ten dále navrhuje, aby se město Lvov přejmenovalo na Lemberg. Naráží na snahu západních mocností získat Ukrajinu pod svou kontrolu a moc.

Z Česka na Ukrajinu míří modernizované tanky T-72 ze šternberské zbrojovky, která je schopná dodat pět kusů techniky měsíčně. Naproti tomu Polsko přislíbilo rotu tanků Leopard v rámci mezinárodní koalice, informuje iRozhlas.cz. Dodávkám tanků se západ dlouho brání, ale polští představitelé věří, že tento krok odstartuje větší ochotu západních zemí k dodávce této důležité bojové techniky.

Čeká se hlavně na reakci Německa, které se dlouhodobě staví na odpor k dodávkám těžké techniky na Ukrajinu z obavy eskalace konfliktu.

Zdroj: Ria Novosti, iRozhlas