Z Ruska možná bude plyn proudit dál. Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Od začátku ruské agrese proti Ukrajině se Evropa snažila odstřihnout od ruského plynu. Avšak Slovensko a Rakousko stále získává dodávky plynu z Ruska, který vede potrubím přes Ukrajinu. Dohoda upravující podmínky tranzitu vyprší na konci tohoto roku. Očekávalo se, že kvůli pokračující válce bude tok plynu ukončen. Nicméně se zvažuje zachování průchodu ruského plynu klíčovým rusko-ukrajinským plynovodem, píše portál Oenergetice.cz.

Představitelé Evropské unie a energetických společností vyjednávají s ukrajinskou stranou o udržení přepravy plynu touto cestou i v příštím roce. Jednou z variant je, že by evropské firmy nakupovaly plyn z Ázerbájdžánu a následně jej přepravovaly ruskými plynovody do Evropy. Toto řešení by umožnilo Evropě vyhnout se přímému nákupu ruského plynu. Tento návrh údajně získává na síle, neboť Ukrajina by k němu byla nakloněna. Tranzitní poplatky představovaly v roce 2021 okolo 1 miliardy dolarů, což je významný příjem pro válkou poškozenou ekonomiku. Existují rovněž obavy, že nevyužívané plynovody by mohly zchátrat nebo se stát vojenskými cíli.

„Musíme vzít v úvahu dva faktory,“ řekl Oleksij Černyšov, výkonný ředitel ukrajinské státní společnosti Naftogaz pro Bloomberg News. „Za prvé má Ukrajina kvalitní infrastrukturu pro tranzit a skladování plynu, kterou lze využít. A země je připravena tuto infrastrukturu využívat, protože jí to přináší mnohé výhody.“

Černyšov však vyloučil jakoukoliv variantu zahrnující spolupráci s ruským Gazpromem. Připustil nicméně, že do budoucna může být reálné přivádět plyn z Ázerbájdžánu. Toto by ale bylo pouze dočasné řešení, neboť Ázerbájdžán aktuálně postrádá dostatečné těžební kapacity náhradního plynu a již používá svůj plynovod do Evropy na maximum. Výrazné navýšení dodávek by si vyžádalo modernizaci místní infrastruktury a uzavření nových dlouhodobých kontraktů, informuje web Handelsblatt.

Jednání v této věci jsou zatím v počáteční fázi. Definitivní rozhodnutí se očekává až na konci letošního roku. Zda bude uzavřena nějaká dohoda také závisí na dalším vývoji situace na bojišti na Ukrajině.

Zdroj: Oenergetice.cz, Handelsblatt