Z Iráku byl zahájen raketový útok směřující na americkou základnu v Sýrii

Přidat na Seznam.cz

Americké síly v Iráku a Sýrii čelily během necelých 24 hodin dvěma samostatným útokům zahrnujícím rakety a výbušné bezpilotní letouny, jak v pondělí prohlásili irácké bezpečnostní zdroje a američtí představitelé. Jedná se o první takový incident hlášený po téměř tří měsíční pauze bez podobných útoků. Kdo přesně rakety vypálil, není zatím jasné.

Útok byl zahájen z města Zummar v neděli pozdě večer. Dva bezpečnostní zdroje a armádní důstojník v Iráku uvedli, že ve městě našli malé nákladní auto s raketometem upevněným na zadní straně. Americké síly pokus označily za „neúspěšný raketový útok“, ale nebylo okamžitě jasné, zda rakety základnu nezasáhly, nebo byly zničeny dříve, než dosáhly cíle, informuje zpravodajský server Al Jazeera.

Jedná se o první útok po téměř tříměsíční pauze

Raketové a bezpilotní útoky na americké síly, začaly v polovině října a téměř denně se opakovaly. K odpovědnosti se přihlásila skupina šíitských muslimských ozbrojených frakcí podporovaných Íránem, známá jako Islámský odpor. Ta byla motivovaná izraelskou válkou v Gaze. Útoky ustaly na konci ledna po intervenci iráckých úřadů a následkem smrtících amerických odvetných náletů v Iráku, jak uvádí deník France24.

Zdroj: Al Jazeera, France24