William Anders, bývalý astronaut Apolla 8, zemřel při letecké nehodě

Přidat na Seznam.cz

Astronaut Apolla 8 Bill Anders, který pořídil jeden z nejikoničtějších snímků kosmického věku, zemřel v pátek při pádu letadla. Bylo mu 90 let.

Jeho syn potvrdil smrt deníku CBS News s tím, že letadlo, které se zřítilo, patřilo jeho otci. Federální úřad pro letectví (FAA) sdělil, že letoun s pilotem na palubě se zřítil do vod u přístavu Roche asi v 11:40 místního času. FAA potvrdila pro deník Fox News, že zřícené letadlo byl historický T-34 Mentor Air Force.

Hasiči a policisté prohledávají oblast, ale zatím nenašly tělo.

Bill Anders se narodil 17. října 1933 v Hongkongu. V roce 1964 byl vybrán jako astronaut do vesmírného programu NASA. Kromě toho, že sloužil jako pilot lunárního modulu pro Apollo 8, byl také záložním pilotem při letech Gemini XI a Apollo 11.

Legendární snímek Biila Anderse byl vyfotografován na Štědrý den roku 1968, když Anders, Frank Borman a Jim Lovell obíhali kolem Měsíce. Snímek je známý jednoduše jako „Východ Země“, první pohled svého druhu na planetu Zemi zavěšenou v nezměrném vesmíru.

„Nejpůsobivějším aspektem letu bylo, když jsme byli na oběžné dráze Měsíce,“ řekl Anders v rozhovoru pro NASA. „Pohybovali jsme se pozpátku a vzhůru nohama, ve skutečnosti jsme neviděli Zemi ani Slunce, a když jsme se otočili a viděli Zemi vycházet, byla to určitě ta nejpůsobivější věc.“

Zdroj: CBS News, Fox News