Wagnerovec s úsměvem vypráví, jak popravili zajatého Poláka

Přidat na Seznam.cz

Michail Antipov, odsouzený za vraždu dvou lidí na 17 let, vypráví, jak jeho „kolega“ zastřelil neozbrojeného polského zajatce, když sloužil ve Wagnerově skupině. Žoldák to řekl v rozhovoru s ruskými novináři, píše deník Glavkom.

Michail Antipov byl odsouzen na 17 let za vraždu dvou lidí. Trest si odpykával v trestanecké kolonii č. 2 (Mervino, Rjazaň). Do konce trestu mu zbývalo 3,5 roku, když podepsal smlouvu s Wagnerovou skupinou. Působil zde jako útočný střelec, píše deník Prestupnost.

„Jednou, myslím, že to bylo 22. listopadu, už byla zima. Tak jsme ve čtyřech chytli Poláka. No, chycený, prostě zajatý. Svlékli jsme ho do spodního prádla. Svázali jsme mu ruce a on šel vpředu a smál se. No, smál se, prostě se chechtal. Nevím, proč se smál. Jeden z našich bojovníků mu položil otázku: „Proč se tak směješ? Proč jsi tak veselý?“ A on odpověděl: „Proč bych se neměl smát? Přivedete mě sem, opijete mě, zavřete do sklepa a pak mě vyměníte. To je všechno.“ A on řekl: „Víš vůbec, kdo jsme?“ Odpověděl: „Z Ministerstva obrany.“ Na to spolubojovník řekl: „Ne, my nejsme z Ministerstva obrany, my jsme Wagnerovci.“ A to bylo vše. Ten kluk se prostě nerozmýšlel, řekl mu, aby si klekl a střelil ho do hlavy. A šli jsme dál,“ řekl žoldák.

Odsouzení, kteří bojovali za Wagnerovce se vrací do Ruska a vzbuzují obavy u ruských žen

Nastaly obavy ruských žen, že návrat odsouzených do společnosti po pobytu na Ukrajině přinese „vlnu vražd, znásilnění a domácího násilí“.

Zakladatel Wagnerovi skupiny Jevgenij Prigožin začal v polovině roku 2022 verbovat vězně, aby bojovali po boku Wagnerových žoldnéřů a řadových ruských vojáků na Ukrajině. Nabídl jim amnestii, pokud na frontě přežijí šest měsíců.

Koncem června Prigožin uvedl, že až 32 000 vězňů se již vrátilo do Ruska poté, co splnili své vojenské smlouvy. Mnoho z nich bylo odsouzeno za násilné trestné činy na ženách, píše deník Kyivindependent.

Zdroj: Glavkom, Prestupnost, Kyivindependent