Wagnerovcům docházejí vězni, nemají už koho posílat na frontu

Přidat na Seznam.cz

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že Wagnerovcům docházejí vězni a skupina ztratila svůj hlavní zdroj nových vojáků, píše server Kyivindependent.

Rozsah zapojení ruských zajatců naverbovaných státem podporovanou žoldnéřskou skupinou Wagner Group do války proti Ukrajině se pravděpodobně výrazně snížil ve srovnání s jeho vrcholem mezi létem a podzimem 2022, cituje server Kyivindependent zprávu britského ministerstva obrany.

Kvůli tomu dochází také ke třenicím mezi žoldáky a oficiální armádou. „Na veřejnosti se projevuje značné napětí mezi skupinou Wagner a ruským ministerstvem obrany; za sníženou nabídku trestanců je pravděpodobně částečně zodpovědné soupeření mezi frakcemi v ruské elitě,“ uvádí se v poslední aktualizaci zpravodajských informací ministerstva.

Britské ministerstvo obrany se odvolává na údaje ruské Federální vězeňské služby (FSIN), z nichž vyplývá, že od listopadu 2022 do 31. ledna 2023 se počet vězňů v Rusku snížil o 6 000 vězňů, zatímco od září do listopadu loňského roku se počet vězňů snížil o 23 000 osob. „K tomuto poklesu pravděpodobně přispěl především nábor do Wagnerovy organizace,“ napsalo ministerstvo.

Také některé zprávy od ukrajinské armády na místě v posledních deseti dnech naznačují, že ruské síly používají taktiku „lidských vln“ s odsouzenými Wagnerovci v klíčových sektorech méně často, protože její jednotky jednoduše u Bachmutu a Soledaru vykrvácely a není koho dalšího do boje posílat. Úkoly Wagnerovců tak na inkriminovaných úsecích fronty přebírá oficiální armáda.

Zdroje: kyivindependent.com,