Wagnerovce nahradila soukromá vojenská skupina Redut a pomáhá Rusku vyhnout se mobilizaci, uvádí britská rozvědka

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Podle zpravodajské zprávy britské rozvědky byla Wagnerova žoldácká skupina nahrazena na frontě na Ukrajině soukromou vojenskou společností Redut, informuje deník Evropska Pravda.

Od začátku invaze na Ukrajině se skupina účastnila bojů v Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti. Má jít o soubor dobrovolníků včetně bývalých Wagnerovců, který Ministerstvo obrany Ruské federace využívá k posilování ruských jednotek. Může čítat více než 7 tisíc lidí.

Britská rozvědka naznačila, že nábor do těchto jednotek pomáhá Rusku vyhnout se vyhlášení nepopulární mobilizace.

Podle informací Rádia Svoboda je skupina Redut řízena a financována Hlavním ředitelstvím Generálního štábu Ozbrojených sil (dřívější GRU) a nejde tak o dobrovolnickou formaci, jak je prezentováno.

Na ruské sociální síti Telegram bylo zveřejněno oznámení, že skupina Redut provádí také nábor žen do bojových specializací s praporem Borz a ty jsou vyslány na Ukrajinu do odstřelovačských jednotek a jako operátorky dronů. Nabízí jim smlouvu na šest měsíců a plat 220 tisíc rublů (asi 54 tisíc korun). Není přitom překážkou, když uchazečky neumí zacházet se zbraněmi, budou vycvičeny v dočasně okupovaném Doněcku.

Zdroj: Evropska Pravda, Rádio Svoboda, Telegram